Profesyonel iki kadın tenisçinin motivasyonlarında genetik test sonuçlarının önemi
The two women᾿s professional tennis players the importence of genetic test results i̇n motivation
  1. Tez No: 443456
  2. Yazar: METİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde bireylerin genetik yapılarının yaşamlarında çok önemli yer tuttuğu kabul edilmektedir. Bu konudaki çalışmalar giderek yaygınlaşmakta ve gelişmektedir. Hayatın hemen her alanında bireylerin genetik yapısı ile ilgili çalışmalar artmaktadır. Sporcular da bu alanlardan birisidir.Genetik testler sporcular için çok çeşitli şekillerde uygulanabilmektedir. Bazı genetik testler ile sporcunun elit sporcu olabilmesi için gerekli niteliklere sahip olmadığı araştırılır iken bazı testler ile sporcunun genetik yapısına göre beslenme alışkanlığı düzenlenerek spor hayatındaki başarının artması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it is accepted that the genetic structure of individuals hold a very important place in their lives. The work on this issue is widespread and is growing steadily. Studies on the genetic makeup of individuals in almost every area of life is increasing.Genetic testing can be applied in many different ways for athletes. Some genetic tests are being investigated does not have the necessary qualifications to be elite athletes with athletes. Some tests with athletes and increasing the success in the life of organized sports nutrition habits, according to the genetic structure are provided.