Propriosepsiyon antrenmanlarının profesyonel kadın futbolcularda bazı seçilmiş motorik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of proprioception training on some selected motoric traits in professional female football players
  1. Tez No: 746594
  2. Yazar: ONUR ŞENGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, propriosepsiyon egzersizlerinin profesyonel kadın futbolcular üzerinde uygulanması sonucu dikey sıçrama, sürat, çeviklik ve denge parametreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırma grubumuzu Kadın Futbol Süper ligi İstanbul ili Fatih Vatan Spor Kulübü'nde faal futbol oynayan 22 kadın futbolcu oluşturmuştur. Futbolcular, yansız atama ile propriosepsiyon (n=11) ve kuvvet (n=11) grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Katılımcılara, fiziksel ve kondisyonel performanslarını değerlendirmek için vücut ağırlığı, boy uzunluğu, statik denge, illinois çeviklik, 30 m sürat ve dikey sıçrama testleri ön test olarak uygulandıktan sonra 8 hafta boyunca haftada 2 gün olmak üzere kuvvet grubuna sadece kuvvet antrenman programı uygulatılırken, propriosepsiyon grubuna kuvvet antrenman programına ek olarak propriosepsiyon antrenman programı uygulanmıştır. Çalışma süresi sonunda son testler tekrarlanmıştır. Çalışma sonunda elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Kişilerin ön test-son test ölçüm skorlarının parametrik ve nonparametrik dağılım durumlarına, dağılım eğrilerine ve çarpıklık-basıklık (Skewness-Kurtosis) değerlerine bakılmıştır. Çıkan sonuçlara göre istatistiksel işlem olarak, antrenman gruplarının zamandaki (ön ve son test) etkisini belirlemek için iki yönlü tekrarlı ölçüm (Two-way Repeated Anova) analizi kullanılmıştır. Çıkan sonuçlar incelendiğinde propriosepsiyon egzersizlerini uygulayan grubun dikey sıçrama, sürat, çeviklik ve denge parametreleri üzerinde grup içi ön ve son test değerlerinde anlamlı farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir (p0,05). Uygulanan antrenman programının propriosepsiyon grubu üzerinde geliştirici etkiye sahip olduğu ifade edilebilir. Sonuç olarak, propriosepsiyon egzersizleri pozitif yönlü bir etki göstermiş olduğu söylenebilir. Buna bağlı olarak antrenman programlarının içinde yer verilmesi sonucu sporcularımız üzerinde performans gelişimine yönelik fayda oluşturacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was determined as the effect of proprioception exercises on vertical jump, speed, agility and balance parameters as a result of the application on professional female football players. Our research group consists of 22 female football players playing active football at Fatih Vatan Sports Club in Istanbul. Footballers were divided into two groups as proprioception (n = 11) and force (n = 11) with neutral and random assignment. To the participants, in order to evaluate their physical and conditional performances, body weight, height length, static balance, Illinois agility, 30 m speed and vertical jump tests were applied as a pre -test, while the force training program was applied to the force group for 8 weeks for 8 weeks, and the proprioPtion group to the proprioPtion group In addition to the force training program, proprioception training program was implemented. At the end of the working period, the final tests were repeated. The data obtained at the end of the study were evaluated using the SPSS 25.0 package program. Parametric and nonparametric distribution of the pre-test-post-test measurement scores, distribution curves and distortion-script (Skewness-Kurtosis) values were examined. According to the results, two-way repetitive measurement analysis was used to determine the effect of training groups during the time (front and post-test) effect of training groups. When the results were examined, it was found that the group applying proprioceptions exercises made a significant difference in the front and post -test values of the group of vertical jump, speed, agility and balance parameters (p 0.05). The training program applied is said to have a developer effect on the propriocepttion group. As a result, it can be said that proprioception exercises have a positive effect. Accordingly, as a result of being included in the training programs, it is seen that it will create benefits for performance development on our athletes.