Metaphor of spectrality, psychoanalysis and culture
Hayalet metaforu, psikanaliz ve kültür
  1. Tez No: 443457
  2. Yazar: COŞKUN LİKTOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma Gotik özellikler taşıyan film ve edebiyat eserlerindeki hayalet ve musallat olma temsillerini incelemektedir. Hayalet ve musallat olma motifleri son yıllarda sadece Gotiğe has unsurlar olmakla kalmayıp postyapısalcı kuramda ölüm ve yaşam, varlık ve yokluk, şimdi ve geçmiş gibi ikili karşıtlıkları sorgulamak amacıyla da kullanılan teorik kavramlara dönüşmüşlerdir. Bu çalışma Gotik metinlerdeki hayalet temsillerinin farklı tezahürlerini irdeleyerek hayaletin aslında bireyin ve toplumun kendisine tehdit addettiği için bastırdığı veya dışladığı unsurları anlatmaya yarayan bir metafor olduğunu göstermeyi ve hayalet metaforunun alışılagelmiş benlik, gerçeklik ve normallik anlayışlarının sorgulanmasında önemli bir işleve sahip olduğunu kanıtlamayı hedeflemektedir. Hayalet metaforu, psikanalitik ve sosyo-politik olmak üzere iki farklı açıdan incelenmektedir. Bir yandan psikanalitik okumaya açık, hayaletin devamlı bilince çıkmaya çalışan ve böylelikle özneye musallat olan bastırılmış dürtülerin, korkuların veya travmatik yaşantıların geri dönüşünü temsil eden bir metafor olarak yorumlanabileceği metinlere odaklanılmıştır. Öte yandan hayaletin kölelik, soykırım, savaş, sömürgecilik gibi kültürel travmaların süregelen etkileri ile ırkçı veya cinsiyetçi baskı gibi toplumsal baskıların travmatik etkilerini anlatmaya yarayan bir metafor olarak okunabileceği metinler incelenmiştir. Bu çalışmada psikanalizin yanı sıra Derrida'nın musallat-bilim kavramından yararlanılarak film ve edebiyat eserlerindeki hayalet temsillerinin, toplumda egemen olan kültürel söylemlerin, ideolojilerin ve resmi tarihin bastırıp görünmez kıldığı sosyo-politik ve psiko-seksüel dinamikleri açığa çıkaran metaforlar olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates filmic and literary representations of ghosts, specters, hauntings, which are not only among the central motifs of the Gothic, but have recently evolved into a theoretical concept, i.e. spectrality, employed in poststructuralist discourses to challenge such binary oppositions as those between life and death, presence and absence, past and present. This study undertakes to explore the different uses to which ghosts have been put in Gothic texts with the aim of demonstrating that spectrality functions as a metaphor for that which has been repressed, or goes unacknowledged, in the self or in culture because it disturbs the secure sense of self, reality and normality. The metaphor of spectrality is examined through two different approaches: the psychoanalytical and the socio-political. On the one hand, this study focuses on the texts that lend themselves to the psychoanalytic approach in order to demonstrate that, in these texts, spectrality emerges as a metaphor that serves to construct the subject as haunted by repressed drives and traumatic experiences. On the other hand, this study also focuses on the texts where spectrality emerges as a metaphor for conveying the haunting effects of cultural traumas like slavery, war, genocide, colonialism as well as social, racial or gender oppression. Thus, drawing centrally upon psychoanalysis and Derridean hauntology, this study analyses filmic and literary representations of ghosts as metaphors that provide insights into both psycho-sexual and socio-political dynamics that are usually repressed or rendered invisible under dominant discourses, hegemonic ideologies and official histories.