Profesyonel kadın futbolcularda düzenli kefir tüketiminin bağırsak mikrobiyotası ve atletik performans üzerine etkisi
The effects of regular kefir consumption on gut microbiota and athletic performance in professional female soccer players
- Tez No: 945285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SAĞLAM, PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, günlük kefir tüketiminin profesyonel kadın futbolcuların bağırsak mikrobiyomu, vücut kompozisyonu ve atletik performansı üzerindeki etkisini belirlemektir. Katılımcılar, 28 gün boyunca günde 200 mL kefir tüketen futbolculardan oluşan müdahale grubu ve normal diyetlerine devam eden futbolculardan oluşan kontrol grubu olmak üzere iki gruptan birine dahil edilen 18-29 yaş arası 21 profesyonel kadın futbolcuyu kapsamaktadır. Müdahaleden önce ve sonra antropometrik ölçümler ve besin tüketim kayıtları alınmış, 16S rRNA gen dizilimi yoluyla bağırsak mikrobiyomunun bileşimi analiz edilmiş ve 30-15 Aralıklı Fitness Testi uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, kefir tüketiminin mikrobiyal çeşitliliği artırdığını, enerji metabolizmasını düzenleyen ve anti-enflamatuar etkileri olan mikroorganizmalar olan Akkermansia muciniphila ve Faecalibacterium prausnitzii'nin bolluğunda artış olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, VO₂max (mL.kg-1.dk-1) ve bitirme hızı (km/s) gibi atletik performans değişkenleri, kısa zincirli yağ asidi üreten bakterilerin bolluğu ile ilişkili görülmüştür. Mikrobiyota profili ile diyetle alınan lif ve proteinin yanı sıra vücut kompozisyonu ölçümleri arasında da bir bağlantı kurulmuştur. Bu çalışma, kefir tüketiminin bağırsak mikrobiyotasını olumlu yönde etkileyebileceğini ve bunun da kadın futbolcuların performansını etkileyebileceğini göstermiştir. Bu nedenle, kefirin fonksiyonel bir gıda olarak sporcu beslenmesi üzerindeki etkilerini belirlemek için uzunlamasına daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of daily kefir consumption on the gut microbiome, body composition and athletic performance of professional female soccer players. Participants included 21 professional female soccer players aged 18-29 years who were included in one of two groups: an intervention group consisting of soccer players who consumed 200 mL kefir daily for 28 days and a control group consisting of soccer players who continued their normal diet. Before and after the intervention, anthropometric measurements and food consumption records were taken, the composition of the gut microbiome was analyzed through 16S rRNA gene sequencing, and the 30-15 Interval Fitness Test was applied. The results of this study revealed that kefir consumption increased microbial diversity and increased abundance of Akkermansia muciniphila and Faecalibacterium prausnitzii, microorganisms that regulate energy metabolism and have anti-inflammatory effects. Furthermore, athletic performance variables such as VO₂max (mL.kg-1.min-1) and finishing speed (km/h) were associated with the abundance of short-chain fatty acid producing bacteria. A link has also been established between microbiota profile and dietary fiber and protein intake, as well as measures of body composition. This study has shown that kefir consumption can positively influence the gut microbiota, which in turn can influence the performance of female soccer players. Therefore, further longitudinal research is needed to determine the effects of kefir as a functional food on sports nutrition.