An analysis of the diffusion of structures and practices in a high-level bureaucratic organization in Turkey by using ?new institutional theory?
Türkiye?de üst düzey bir bürokratik kurumun ?yeni kurumsalcılık? kuramı yoluyla çözümlemesi
- Tez No: 227640
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışma, yeni kurumsalcılık kuramından yola çıkarak, örgütsel bir ortamda yapıların ve uygulamaların nasıl yayıldığını incelemektedir. Yayılmanın açıklanmasında, epistemolojik ve ontolojik sebeplerden dolayı temel farklılıklar olmuştur. Örgütsel gerçekle ilgili önceki kuramlar örgütleri incelerken sadece örgütlerin kendilerini ele almaktaydılar ve yayılma sürecini de buna göre açıklamaktaydılar. Bugün ise örgütsel davranışın tarihsel ve çevresel etkiler tarafından şekillendirildiği gözlemlenmektedir.Bu araştırma örgütsel bir ortamda bazı yapı ve uygulamaların nasıl yayılıp, bazılarının da nasıl yayılmadığı hakkında bulgular elde etmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, Türkiye'de üst düzeyde bürokratik bir kurum olan Yükseköğretim Kurulu bağlamında yayılma sürecini incelemek üzere nitel bir araştırma deseni oluşturulmuştur. Halen görevde olan ya da daha önce görev yapmış olan on beş üniversite rektörü ve Kurul üyesi ile görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler nitel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, bulgular ek olarak incelenen konuyla ilgili yazılı belgelerle eşleştirilmiş ve desteklenmiştir.Araştırmadan çıkarılan bulgular Kurulun ortaya çıkışında Türk yükseköğretiminin tarihi boyunca gözlemlenebilen bir örüntünün mevcut olduğunu ima etmektedir. Kurul, Türk yükseköğretimini yeniden tanımlayarak yeni bir örgütsel alanın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Yalnız, günümüz yükseköğretiminin hayli dinamik ve etkileşimci yüzü, Kurulun ve işlevinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.Bu bağlamda ulaşılan önemli bir sonuç da meşruiyet konusunun pek çok seviyedeki talep ve beklentilerin giderilmesine bağlı olduğudur. Bu bakımdan, Yükseköğretim Kurulu gibi resmi ve düzenleyici bir örgüt dahi içinde hareket ettiği örgütsel alandan gelen baskılara maruz kalmaktadır ve meşruiyetini güvenceye almak için yapılarını ve uygulamalarını yeniden tanımlamak durumundadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the process of the diffusion of structures and practices in an organizational setting using the theory of new institutionalism as the theoretical basis. The explanation of the diffusion process has been subject to major variations due to epistemological and ontological reasons. Former theories of organizational reality looked at organizations as their sole units of analyses and accounted for the diffusion process accordingly; however, today, it is widely observed and accepted that organizational behavior is shaped by historical and environmental factors.This investigation aims to provide evidence for how certain structures and practices diffuse through organizational settings while others do not. Consequently, a qualitative design was conducted to explore the diffusion process in the case of the Council of Higher Education, a high-level bureaucratic organization in Turkey. Fifteen key informants, present or former university rectors and members of the Council, were interviewed and the accumulated data were analyzed qualitatively. Also, the findings were matched and supported with relevant documents analyzed additionally.The findings drawn from the investigation indicate that the emergence of the Council implicates a pattern visible throughout the history of Turkish higher education. The Council is spotted as an important agent in redefining Turkish higher education and thus creating a new organizational field for it. Yet, highly dynamic and interactive face of today?s higher education calls for reconsideration of the Council and its functions.A major conclusion that can be reached in this context is that the issue of legitimacy depends on the satisfaction of several demands and expectations at various levels. Therefore, even a formal and regulative organization, such as the Council of Higher Education is prone to the pressures of the organizational field it operates within and is called upon to redefine its structures and implementations accordingly in order to secure its legitimacy.