Değişik yapıdaki kanal dolgu patlarının kandaki toksik metal düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 44348
  2. Yazar: BATURAY CANATALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERHAT KOFOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Kök kanal dolgu patlarının içeriğinde bulunan metaller toksik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Günümüzde kullanılmakta olan kanal patlan içerisinde civa, çinko, titanyum, baryum ve bizmut gibi toksik etkili metaller bulunmaktadır. Bu çalışmada, değişik yapıdaki kök kanal dolgu patlarının içeriğinde bulunan toksik etkili metallerin kan düzeyleri araştırılmıştır. Gönüllü olarak seçilen 20 ila 35 yaşlan arasındaki 36 erkek hastanın kanal tedavi endikasyonu konan üst orta kesici veya köpek dişlerine kanal tedavisi uygulanmış ve kanalların doldurulmasında Spad, Tubliseal ve AH 26 patlan kullanılmıştır. Patın uygulanmasından önce ve patın uygulanmasından 24 saat ile 72 saat sonra bireylerden i.v. olarak 10 cc'lik kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerindeki metal miktarlan atomik absorbsiyon spektrofotometresi kullanılarak ölçülmüş ve elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir (Tekrarlı ölçümlerde tek faktörlü varyans analizi). Bu değerlendirmeler sonucu, her üç patın da uygulanmasından 24 ile 72 saat sonra içerdikleri metallerin kan düzeylerindeki artış istatistiksel açıdan önemli olarak değerlendirilmiştir. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY The metals which exist in root canal pastes may induce some toxic reactions. Some toxic metals such as mercury, zinc, titanium, barium and bismuth are present in the up-to-date root canal pastes. In this study, the blood levels of toxic metals in three different contented root canal pastes were investigated. The upper centrals and canines needed to endodontic therapy of 36 volunteer males (20-35 aged) were filled with Spad, Tubliseal and AH 26. Blood speciments (10 mm. i.v) were taken from the individuals before and after 24 h and 72 h. Atomic Absorption Spectrophotometre (AAS) was used in determining of quantity of toxic metals in speciments The usults obtained were evaluated statistically. In conclusion, the increase in blood levels of toxic metals in three different pastes after 24 h and 72 hours was statistically found meaningful. 57