Rock, metal müzik grupları için albüm tasarımında kullanılan öğelerin incelenmesi ve tasarım uygulamaları
Analysis of the elements used in album cover designs for rock and metal music bands and design applications
  1. Tez No: 314956
  2. Yazar: TURGUT EFE VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İnsanlık, tarihi boyunca sanatla şekillenmiş ve sanat her zaman buluşların yolunda iler-lemiştir. Sanat türleri ve farklı sanat akımları da her zaman teknolojinin gelişiminden faydalanmıştır. Bu paralel gelişim süreçleri, farklı ihtiyaçları doğurmuştur.Tarihte sesli eserler saklanamaz, sadece yazı ile kaydedilebilir iken, 20. yüzyılda fo-nografın ardından da gramofonun icat edilmesi ile artık sesli performanslar ses kaydı ile dinlenebilir ve saklanabilir bir formata ulaşmıştır. Sesin kaydı ile oluşan müzik piyasası sayesinde yeni piyasalar da oluşmuştur. Grafik Tasarım, müzik sanatı ile bu noktada buluşmuştur. Bir konserin tanıtımı için yapılan poster de bir CD`nin raflarda yer alması ve kendini dinleyicisine sunabilmesi için yapılan albüm kapağı tasarımı da bu noktada oluşmuştur. Başlarda, önemsenmeyen, sadece bir resim ve albüm isminden oluşan, hatta yapımcı firmanın isminin daha önemli olduğu albüm kapağı tasarımları zamanla değişmiştir. Müziğin algılanması, kültürünün incelenmesi ve bu doğrultuda grafik anlamda bir strateji geliştirilmesi, bu alanda çalışan her tasarımcı ve sanatçı için önemli bir araştırma konusudur.Çalışmanın ilk bölümünde müziğin gelişimi ve insanlık için önemi kısaca açıklanmıştır. Müziği ve tarihini kısaca anlatmak amaçlanmıştır. İkinci bölümde, Rock ve Metal müzi-ğin oluşumu ve tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Rock ve Metal müziğin insanlık üzerindeki etkisi, yarattığı farklı olgular, görsel gelişim ve moda incelenmiştir. Farklı türler, farklı düşünce ve bakış açıları üzerinde gelişmiştir. Bu düşünce akımlarının en önemlilerine kısaca değinilmiş ve böylece Rock ve Metal türlerinin nasıl bir mantık ile geliştiği açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, grafik tasarım ögeleri, ilkeler ve sanat akımları incelenmiştir. Böylece Rock ve Metal konulu grafik tasarım için gerekli alt yapı ve yaklaşım açıklanmıştır. Bu incelemeler ardından yerli ve yabancı bazı albüm kapağı tasarımları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, bütün bu inceleme ve araştırma ışı-ğında bir albüm kapağı tasarımı uygulanmış ve bu uygulamanın aşamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, the humanity has been shaped by the art and the art has always made progress on the path of inventions. Types of art and different art movements have always benefited from technological developments. These parallel development processes have created different needs.In the past, a piece of art could only be recorded in written format, as it was not possible to do so in an audio format. With the invention of phonograph and, subsequently, the gramophone in 20th century, it became possible to listen and record audio perfor-mances using sound recording.With the creation of a music market as a result of sound recording, new markets were also created. Graphics Design and the art of music meet at this point. Both the produc-tion of a poster for the promotion of a concert and an album cover design to make a CD take its place on the shelves and to present itself to its listeners are created at this point. Album cover designs, which were initially not so important and consisted only an image and the name of album, and where the name of the producer firm was even more important than the album itself, have changed over time.Perception of music, evaluation of its culture and developing a strategy in terms of graphics is a significant field of study for all designers and artists that work in this area.In the first chapter of this study, development of music and the importance of music for society are briefly described. The music and its history have been described briefly. In the second chapter, the creation of Rock and Metal music, and its historic development are explained. The effects of Rock and Metal music on humanity, different concepts created by it, visual development and style have been analyzed. Different genres are developed upon different movements of thought and points of view. The most important of these movements of thought are briefly discussed and logic of development regard-ing Rock and Metal genres are explained. In the third chapter, graphic design elements, principles and art movements are investigated. Therefore, infrastructure and approach required for Rock and Metal themed graphics design is explained. In the fourth chapter, an album cover design is created in light of all these studies and the design phases are discussed.