Konaklama işletmelerinde zaman esaslı faaliyete dayalı maliyet yönteminin analizi ve bir uygulama
The analysis of the time-driven activity-based costing method in the accommadation establishments and a case study
  1. Tez No: 565722
  2. Yazar: MUSLU CAN SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Teknolojinin son derece hızlı gelişmesi ile işletmelerin maliyet yapısı değişmiştir. Bundan dolayı geleneksel maliyet yöntemleri, ürün veya hizmet maliyetlerinin hesaplanmasında yetersiz kalmıştır. Bu yetersizliği gidermek için, kaynakların faaliyetler, faaliyetlerin de ürün, hizmet veya müşteriler tarafından tüketildiğini varsayan faaliyete dayalı maliyet (FDM) yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntem, geleneksel maliyet yönteminin eksikliklerini giderse de uygulamasının zor olması gibi nedenlerden dolayı çok fazla kullanılmamıştır. En sonunda, dağıtım anahtarı olarak sadece zamanı esas alan zaman esaslı FDM yöntemi ile karşılaşılan sorunlar giderilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Antalya'da faaliyet gösteren bir konaklama işletmesinin 2017 maliyet bilgilerine göre, geleneksel maliyet yöntemi ile zaman esaslı FDM yöntemini karşılaştırmak ve zaman esaslı FDM yönteminin uygulanabilirliğini test etmektir. Yapılan uygulama sonucunda; misafir başına birim maliyet, geleneksel maliyet yöntemine göre 60,44 TL, zaman esaslı FDM yöntemine göre 67,96 TL bulunmuştur. Örnek olay çalışma yöntemi ile bulunan sonucun, konaklama işletmesi yöneticilerinin alacakları kararlarda yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The cost structure of the firm has changed with the rapid development of technology. Therefore, the traditional cost methods were insufficient for the calculation of productor service cost. To address this shortage, an activity-based costing method was developed, which assumes that resources are consumed by activities and the activities are consumed by product, services or customers. In the end, the problems were fixed thanks to time-based ABC, which only based on time as a distribution key. The aim of this study is to compare the traditional cost method and time-based ABC method and to test the applicability of time-based ABC method according to 2017 cost information of an accommodation establishment operating in Antalya. As a result of the application, the unit cost per guest was 60,44 TL according to traditional cost method and, 67,96 TL according to time-based ABC method. The result of the case study is thought to be helpful for the decisions of the accommodation establishment managers.