Yönetici yetkinlik denetimi
Auditing management competencies
  1. Tez No: 443600
  2. Yazar: MUSTAFA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Yetkinliğin ve yöneticilerin yetkinlik denetiminin önemi, Türk iş dünyasında son zamanlarda kabul görmeye başlayan bir olgudur. Bu çalışma yetkinliğin ve yöneticilerin yetkinlik denetiminin işletmeler ve bireyler için ne derece önemli olduğunu ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma literatür taraması yapılarak elde edilen bilgilerin yorumlanması ve günümüz iş hayatına uygulandığında elde edilebilecek sonuçların teorik bazda irdelenmesi üzerine kurulmuştur. Bu çalışma: Yetkinlik nedir? Yönetici yetkinlikleri nelerdir? Her bir yetkinlik örgüt ve birey için neden önemlidir? Sorularının cevaplarını araştırarak yetkinliğin ve özellikle yöneticilerde yetkinlik denetiminin hem örgüt için hem de çalışanlar için önemini ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of competency and auditing management competency are facts that recently being adopted by Turkish business world. This study has conducted to show the importance level of competency and auditing management competency for organizations and individuals. This study is based on construes of the information being inferenced from literature reviews and investigation of the theoretical results if applied today's business world. This study is trying to show the importance of competency and specially the auditing management competency for both organization and the employees by answering following questions: What is competency? Which are the management competencies? What is the importance of each competency for both organization and individual?