Cinsel sadizm, cinsel mazoşizm ve fetişizm ölçeklerinin Türkçe uyarlamasının güvenilirlik ve geçerliliği
Validity and reliability study of the turkish adaptation of sexual sadism, sexual masochism and fethisim scales
- Tez No: 443599
- Danışmanlar: DR. BAHAR KÖSE KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmayla, Freund tarafından 1982 yılında son haline getirilmiş Cinsel Sadizm, Cinsel Mazoşizm ve Fetişizm Ölçeklerinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmalarının gerçekleştirilmesiyle uzmanların kullanımına sunulması, aynı zamanda bu konuyla ilgili yapılabilecek ileri araştırmalara fırsat tanınması amaçlanmıştır. Araştırma 21-55 yaş arası, çoğunluğu lisans ve yüksek lisans mezunu, orta ve yüksek gelir düzeyinden 175 kadın, 155 erkek olmak üzere 330 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma verilerinin büyük çoğunluğu internet üzerinden toplanmıştır. Ölçeğin güvenilirliğini ölçmek amacıyla önce 150 kişilik bir gruba ölçek uygulanmış, Cronbach Alfa güvenilirlik katsayılarına bakılmış ve buna göre madde çıkarımı yapılmıştır. Daha sonra 330 kişi üzerinden uygulama yapılarak tek faktörlü faktör analizi ve geçerlilik testi uygulanmıştır. Bu uygulamaya ek olarak katılımcılara doldurtulan Cinsel Risk Alma Ölçeği ile de korelasyon analiziyle ölçeklerin ilişkisine bakılarak geçerlilik çalışması yapılmıştır. Tüm bu analizler sonucunda, Cinsel Sadizm, Cinsel Mazoşizm ve Fetişizm Ölçeklerinin literatüre uygun olarak hem birbiriyle hem de Cinsel Risk Alma Ölçeği ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda üç ölçek de tek başına güvenilir çıkmıştır. Son olarak, t test ve korelasyon analizleriyle, demografik bilgiler ve cinsel sadizm, mazoşizm ve fetişizm arasındaki farklar analiz edilmiştir. Sonuçlar tartışma bölümünde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With this work, it was aimed to provide the opportunity for experts to carry out the validity and reliability studies of Sexual Sadism, Sexual Masochism and Fetishism Scales developed by Freund in 1982, and at the same time to provide an opportunity for further research on this topic. The study was carried out with 330 participants, aged between 21 and 55, with a majority of undergraduates and graduates, 175 middle and high income women and 155 men. The vast majority of work data has been collected online. In order to measure the reliability of the scale, it was applied to 150 people first and Cronbach's alpha reliability coefficients were examined and the substance was deduced accordingly. Subsequently, one-factor factor analysis and validity test were applied to 330 people. In addition to this application, validity study was performed by taking the Sexual Risk Taking Scale, which was filled in with attendance, by looking at the relationship between the scales and the correlation analysis. As a result of all these analyzes, it was determined that the Scales of Sexual Sadism, Sexual Masochism and Fetishism are related to the Sexual Risk Scale as well as to each other in accordance with the literature. At the same time, all three scales were reliable on their own. Finally, by t test and correlation analyzes, the differences between demographic information and sexual sadism, masochism and fetishism were analyzed. The results are discussed in the discussion section.