Dentin hassasiyeti tedavisinde kullanılan farklı laser ve ajanların dentin tübüllerinin kapatılmasındaki etkisi-sem çalışması
The effect of different laser types and desensitizing agents on dentin tubule occlusion- scanning electron microscope study
  1. Tez No: 443641
  2. Yazar: EZGİ ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dentin tübülleri çok sayıda bireyde ağız ortamına açılmasına rağmen sadece bir kısmında dentin hassasiyeti oluşturur. Bu çalışmada dentin hassasiyetinde kullanılan ajanların, lazerlerin ve kombinasyonlarının dentin tübüllerini kapatmadaki etkinliğinin in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada üçüncü büyük azı dişlerden 80 adet dentin örneği elde edilmiş ve sekiz farklı uygulama grubuna ayrılmıştır. Bu gruplar:1) Asidulo fosfat florür jeli (APF jel) ,2) bond, 3) Gluma, 4)Nd:YAG lazer,5) Er:YAG lazer,6) Nd:YAG lazer+gluma, 7) Er:YAG lazer+gluma ve 8)uygulama yapılmayan kontrol örneklerinden oluşmaktadır. Tüm örneklere smear tabakasını kaldırmak ve dentin tübüllerini açığa çıkartmak için %1'lik sitrik asit uygulandı. Örneklerin yarısı uygulamaları takiben 4 saat boyunca yapay tükürükte bekletildi ve elektrikli diş fırçasıyla 30 saniye boyunca fırçalandı. Bütün örnekler dentin tübüllerinin kapanması ve yüzey morfolojisini görüntülemek üzere SEM'de incelendi.
Özet (Çeviri)
Although many people have exposed dentinal tubules, only a percentage exhibit semptoms of dentine hypersensitivity. The aim of this study was to examine in vitro results of different materials, lasers and combinations. Eighty dentin specimens obtained from extracted impacted 3rd molars were included in this study and were divided into 8 different treatment groups, 1) Asidulated Phosphated Fluoride gel, 2) Bonding agent, 3) Gluma Desensitizer, 4)Nd:YAG, 5) Er:YAG laser, 6) Nd:YAG+Gluma 7) Er:YAG+Gluma and no treatment. All specimens were processed with 1% citric acid to eliminate the smear layer and to expose dentinal tubule orifices. Following treatments, half of the samples in each group were immersed in artificial saliva for four hours and brushed with electric toothbrush for 30 second. All the samples were evaluated with SEM for dentinal tubular occlusion and surface morphology.