Dentin hassasiyeti tedavisinde kullanılan farklı hassasiyet ajanlarının dentin tübüllerine etkisinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile in vitro incelenmesi
In vitro examination of the effects of differentsensitivity agents used in the treatment of dentinsensitivity on dentin tubules (Laser scanning confocalmicroscope)
- Tez No: 759132
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM DİRİKAN İPCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada sodyum florit, %8 arginin ve kalsiyum karbonat ve nano-hidroksiapatit içeren diş macunlarının çekilmiş dişlerden elde edilen dentin örneklerinde dentin tübüllerine penetre olabilme etkilerinin lazer taramalı konfokal mikroskop (LTKM) kullanılarak incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya çekilmiş gömülü 3. büyük azı dişlerinden elde edilen kesitlerden hazırlanan 15 dentin örneği dahil edildi ve her biri 5 örnekten oluşan 3 farklı gruba ayrıldı. Tüm dentin örneklerinin yüzeyine önce %1'lik sitrik asit uygulanarak smear tabakası kaldırıldı ve dentin tübül girişlerinin açığa çıkması sağlandı. Daha sonra 1. gruptaki dentin örneklerine sodyum florit içeren diş macunu, 2. gruptaki örneklere %8 arginin-kalsiyum karbonat kombinasyonu içeren diş macunu, 3. gruptaki örneklere nano-hidroksiapatit içeren diş macunu LTKM de görüntü elde edebilmek amacıyla Rhodamine B ile karıştırılarak uygulandı. Tüm dentin örnekleri, uygulanan ajanların dentin tübüllerine penetrasyon değerleri açısından LTKM ile incelendi. Örneklerin LTKM görüntüleri incelendiğinde tüm ajanların dentin tübüllerine penetre olduğu görüldü. Ajanların grup 1, 2 ve 3 için penetrasyon derinlik değerleri sırası ile 148.68 ± 7.58 μm, 322.52 ± 14.47 μm ve 173.67 ± 5.54 μm olarak bulundu. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptandı (p=0.000).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of dentin hypersensitivity toothpastes containing sodium fluoride, 8% arginine and calcium carbonate, and nano-hydroxyapatite on the penetration of dentin tubules in dentin samples obtained from extracted teeth using confocal laser scanning microscope (CLSM). Fifteen dentin samples prepared from the sections obtained from the impacted third molar teeth were included in the study and were divided into 3 different groups, each consisting of 5 samples. The smear layer was removed by applying 1% citric acid to the surface of all dentin samples and the dentin tubule entrances were exposed. Then, toothpaste containing sodium fluoride was applied to the dentin samples in the 1st group, toothpaste containing 8% arginine-calcium carbonate combination to the samples in the 2nd group, and toothpaste containing nano-hydroxyapatite to the samples in the 3rd group, mixed with Rhodamine B in order to obtain images in CLSM. All dentin samples were examined by CLSM for penetration depth values of the applied agents into the dentinal tubules. According to CLSM images of the samples were examined, it was observed that all agents penetrated into the dentinal tubules. The penetration depth values of the agents for groups 1, 2 and 3 were found to be 148.68 ± 7.58 μm, 322.52 ± 14.47 μm and 173.67 ± 5.54 μm, respectively. A statistically significant difference was found between the groups (p=0.000).