Dentin hassasiyeti tedavisinde kullanılan farklı hassasiyet ajanlarının dentin tübüllerinin kapatılmasındaki etkisinin incelenmesi:Taramalı elektron mikroskobu analizi
Effect of different desensitizing agents on dentinal tubule occlusion: A scanning electron microscope (SEM) analysis
- Tez No: 759131
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSER ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Sodyum florit (NaF), %8 arginin ve kalsiyum karbonat, nano-hidroksiapatit (n-Hap) içeren diş macunlarının, dentin tübüllerinin kapanması üzerine olan in-vitro etkilerinin taramalı elektron mikroskopu (TEM) kullanılarak incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya çekilmiş gömülü 3. büyük azı dişlerinden elde edilen 20 dentin örneği kesiti, her biri 5 örnekten oluşan 4 farklı gruba ayrıldı. Smear tabakasını kaldırmak amacıyla tüm dentin örneklerinin yüzeyine ilk olarak %1'lik sitrik asit uygulandı ve dentin tübül girişlerinin açığa çıkması sağlandı. Daha sonra kontrol grubu oluşturmak için I. gruptaki dentin örneklerine herhangi bir işlem uygulanmadı.. II. gruptaki örneklere NaF içeren diş macunu , III. gruptaki örneklere %8 arginin ve kalsiyum karbonat içeren hassasiyet diş macunu ve IV. gruptaki örneklere n-HAp içeren diş macunu uygulandı. Tüm örnekler TEM ile, dentin tübüllerinin tıkanması ve tübül morfolojisi açısından incelendi. Bulgular ve Sonuç: Örneklerden alınan x2000 büyütmedeki mikrofotoğraflarda açığa çıkmış olan dentin tübül miktarı, dentin tübüllerinin çapı ve 100 µm2 başına düşen tübül miktarı ortalamaları kontrol grubu olan grup I'de sırasıyla: 375.2, 2.55 µm, 1.2 olarak bulundu. Grup II'de bu değerler sırasıyla: 3.6, 0.13 µm, 0.01 , grup III'de 0.4, 0.04 µm, 0.001 ve grup IV'de ise sırasıyla: 29.4, 0.51 µm, 0.09 olarak bulundu. Gruplar arası kıyaslamada açığa çıkmış olan dentin tübül miktarı, dentin tübüllerinin çapı ve 100 µm2 başına düşen tübül miktarı olarak elde edilen en fazla değerlerin sırasıyla grup I, grup IV, grup II ve grup III'de olduğu görüldü. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, uygulanan tüm tedavi seçeneklerinin dentin tübüllerinin kapanmasında, dentin yüzey morfolojilerinin değişiminde ve dentin tübül çaplarının daralmasında etkili olduğunu, grup III'te uygulanan %8 arginin ve kalsiyum karbonat kombinasyonu içeren hassasiyet diş macununun diğer diş macunlarına göre istatistiksel olarak üstün olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the in vitro effects of toothpastes containing sodyum fluorite (NaF), 8% arginine and calcium carbonate, nano-hydroxyapatite (n-Hap) were evaluated on dentinal tubule occlusioen with scanning electron microscope (SEM). Materials and Methods: Twenty dentin samples prepared from the sections of impacted third molar teeth were included in the study and were divided into 4 different groups, each consisting of 5 samples. First of all, the smear layer was removed by applying 1% citric acid to the surface of all dentin samples and the dentin tubule orifices were exposed. No treatment was applied to the dentin samples in group I and this group formed the control. Toothpastes containing NaF, 8% arginine and calcium carbonate combination and n-HAp were applied to the samples in the groups II, III and IV, consecutively. All dentin samples were examined by SEM for tubuler occlusion and surface morphology. Results and Conclusion: The mean number of exposed dentinal tubules, diameter of dentinal tubules and tubules per 100 µm2 in microphotographs taken from the samples at x2000 magnification were found to be 375.2, 2.55 µm and 1.2 in the group I (control group), respectively. These values were found as 3.6, 0.13 µm, 0.01 , respectively in group II, 0.4, 0.04 µm, and 0.001 in group III, and 29.4, 0.51 µm, 0.09 in group IV, respectively. In the comparison between groups, the highest values obtained as the diameter of the exposed dentinal tubules, the number of exposed tubules and the number of tubules per 100 µm2 were found in group I, group IV, group II and group III, respectively. The results obtained in this study showed that all treatment options applied were effective in dentinal tubule occlusion, however statistically higher occlusion were seen in group III with toothpaste containing 8% arginine and calcium carbonate combination.