Solunum sıkıntısı olan yenidoğanlarda kurtarıcı yüksek frekanslı titreşimli ventilasyon (HFOV) uygulanmasının prognoza etkileri
Prognostic effects of rescue high-frequency oscillatory (HFO) ventilation in neonatal respiratory failure
- Tez No: 443687
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERDEVE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Solunum yetmezliği olan yenidoğanlarda konvansiyonel ventilasyonun (KV) kullanılması hayat kurtarıcı olmasına rağmen, akciğer hasarı ve kronik akciğer hastalığına da neden olabilmektedir. Yeni bir ventilasyon çeşidi olan yüksek frekanslı titreşimli ventilasyon (HFOV) ile yapılan deneysel çalışmalar, HFOV'un daha az akciğer hasarına neden olduğunu göstermişlerdir. Elektif HFOV ile KV'nin karşılaştırıldığı çalışmalarda, HFOV'un kronik akciğer hastalığı gelişme riskini bir miktar azalttığı da kanıtlanmıştır. HFOV, özellikle nitrik oksit (NO) ve ekstrakorporeal membran oksijenizasyonu (ECMO)'nun bulunmadığı yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde (YYBÜ), KV'nun başarısız olduğu durumu ağır yenidoğanlarda kullanılmaktadır. Literatürde, yenidoğanların kurtarıcı HFOV manevrasına yanıtları ile ilgili güncel veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, solunum desteğinde KV'nun başarısız olduğu yenidoğanlarda kurtarıcı HFOV uygulanmasına verilen yanıtı etkileyen risk faktörlerini değerlendirmekti. 2012-2015 yılları arasında hastanemiz YYBÜ'de, KV altında solunum yetmezliği olduğundan kurtarıcı HFOV'a geçilen yenidoğanlar, yaşayanlar (n=37) ve ölenler (n=47) olarak gruplanmış ve bu gruplar arasında, hastaların doğum ağırlıkları (DA), gestasyon haftaları (GH), tanıları gibi karakteristik özellikleri ile ventilatör ayarları, arteryal kan gazı analizleri, ventilasyon süreleri ve yan etkileri karşılaştırıldı. Ortalama GH 32,1±5,3 hafta ve ortalama DA 1901±1135 g olan 84 yenidoğan çalışmamıza dahil edilmiştir. En sık kurtarıcı HFOV ihtiyacı doğuran hastalıkların; respiratuar distres sendromu (RDS) (%59,5), sepsis (%9,5), konjenital pnömoni (%9,5), persistan pulmoner hipertansiyon (PPHT) (%8,3), yenidoğanın geçici takipnesi (TTN) (%4,8), mekonyum aspirasyonu sendromu (MAS) (%4,8) ve pnömotoraks (%1,2) olduğu görüldü. Kurtarıcı HFOV uygulamasına geçişte, hastalar hayatlarının ortalama 28,5. saatlerinde olup hastaların %72,5'u surfaktan almışlardı. Ölen infantların, taburcu olanlarla karşılaştırıldıklarında daha düşük DA (1345±935 g/2557±1035 g, p:0,0001) ve gestasyon haftasına (31,7±4,9 hafa/ 34,8±4,4 hafta, p:0,03) sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Prognostic Effects of Rescue High-Frequency Oscillatory (HFO) Ventilation in Neonatal Respiratory Failure Although the use of conventional ventilation (CV) in neonates with respiratory failure saves lives, its use is associated with lung injury and chronic lung disease. A newer form of ventilation called high frequency oscillatory ventilation (HFOV) has been shown in experimental studies to result in less lung injury. Indeed, there is evidence that the use of elective HFOV compared with CV results in a small reduction in the risk of chronic lung disease. HFOV is often used in critically ill newborns when CV fails, especially in units with lack of NO and ECMO. There is no recent data on the response of newborns to rescue HFOV management in the literature. The aim of this study was to evaluate the risk factors that affect the response to rescue HFOV in newborns who had CV failure in respiratory support. Newborns who still had respiratory failure in case of CV and switched to rescue HFOV in 2012-2015 in our unit were grouped as survived and dead. Characteristics of the patients such as birth weight (BW), gestational age (GA) and disease in addition to ventilator settings, arterial blood gas analysis, ventilation duration and side effects were compared between groups. Eighty four patients with mean GA of 32,1±5.3 week and mean BW of 1901±1135 gram were enrolled in the study. Major diseases requiring rescue HFOV were listed as respiratory distress syndrome (59.5%), sepsis (9.5%), congenital pneumonia (9.5%), persistant pulmonary hypertension (8.3), transient tachypnea of the newborn (4.8%), meconium aspiration syndrome (4.8%) and pneumothorax (1.2%). Patients were switched to rescue HFOV at median 28.5 hour of life and 72.5% of them received surfactant. Infants who died had lower BW (1345±935 gram vs. 2557±1035 gram, p=0,0001) and GA (31.7±4.9 week vs. 34.8±4.4 week, p=0.03) in comparison to infants who survived. Logistic regression analysis demonstrated that prematurity (OR:7.73, 95% CI 2.1-24.7, p=0,001) and having BW