Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastalarda DPP-4 inhibitörlerinin; BNP, NPY, GLP-1, SP ve GLS üzerine etkileri
Effects of DPP-4 inhibitors On BNP, NPY, GLP-1, SP and GLS with type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 443686
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM GÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç:Diabetes mellitus,önemli bir toplum sağlığı problemidir.Tip 2 DM tedavisinde kullanılan oral antidiabetik ajanlardan olan DPP-4 inhibitörlerinin kalp yetmezliği ile ilişkili olup olmadığı ile ilgili çeşitli çalışmalar mevcuttur. Özellikle saksagliptinin kalp yetmezliğine bağlı hastaneye yatış oranlarını arttırdığına dair çalışma sonuçları vardır.Bu çalışmanın amacı;kontrolsüz tip 2 DM hastalarında DPP-4 inhibitörlerinden vildagliptin ve saksagliptinin BNP,NPY,GLP-1,SP ve strain ekokardiyografi ile ölçülen GLS üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya tip 2 DM tanısı olup yeni başlanan vildagliptin veya saksagliptin alacak olan kırk altı hasta ile başlanmış;on dokuzu kadın,on sekizi erkek olmak üzere toplam otuz yedi hasta ile tamamlanmıştır.Hastalara 1*5 mg/gün saksagliptin veya 2*50mg/gün vildagliptin başlandı.Çalışmaya dahil olma kriterleri;kontrolsüz tip 2 DM (HbA1c>%7,5) varlığı,on sekiz yaş üstünde olunması,insülin kullanılmamış veya kullanmıyor olunması,çalışmaya dahil olmaya gönüllü olunması, daha önce DPP-4 inhibitörü kullanmamış olunması ve DPP-4 inhibitörlerini tolere edebilen hasta olunmasıdır.Hastaların sıfırıncı,birinci ve üçüncü ayda beden kitle indeksleri,HbA1c değerleri, Hemoglobin(Hb),kreatinin, TSH, AST, ALT değerleri,lipid profilleri,BNP,NPY,SP,GLP-1 değerleri ölçüldü.Sıfırıncı ve üçüncü ayda EKO GLS ölçümleri yapıldı.Tüm hastalardan yazılı aydınlatılmış onam alındı. Bulgular: DPP-4 inhibitörü başlanan hastaların üçüncü aydaki AST,ALT,HbA1c değerlerinde anlamlı düşüş gözlendi.(p değerleri sırasıyla
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:Diabetes mellitus is an important public health problem.About DPP-4 inhibitors,which oral antidiabetic agents,are available various studies association with heart failure.Previous studies reported that saxagliptin treatment was associated with an increased risk of hospitalization for heart failure.In this study,we aimed to investigate DPP-4 inhibitors effects on neuropeptide levels and cardiac functions with uncontrolled type 2 diabetes mellitus patients. Material and Methods:46 patients were enrolled to this study but 19 women and 18 men were completed the study.Patients received either vildagliptin 50 mg BID (administered twice daily) or saxagliptin 5 mg QD (administered once daily). Patients with inadequately controlled type 2 DM (HbA1c>7,5%), aged≥18 years,naive for insulin and DPP-4 inhibitors,who volunteered to participate were included in this study.Body mass index,HbA1c,Hb,creatinin,tsh,ast,alt,lipid profile,brain natriuretic peptide (BNP) , neuropeptide Y (NPY) ,substance P (SP) ,glucagon like peptide-1 (GLP-1) values were measured in admission, on 1st and on 3rd month.Global longitudinal strain (GLS) was measured by echocardiography in admission and on third month.Written informed consent was obtained from all patients. Results:In this study after three months of treatment, the patients' AST,ALT,HbA1c values were significantly decreased(p values