Dimenhidrinatın uzayan etki gösteren tablet formülasyonu üzerine çalışmalar
- Tez No: 44369
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDEN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Çalışmanın amacı, antiemetik olarak kullanılan ethanolamin türevli bir antihistaminik olan dimenhidrinat'ın uzatılmış etki gösteren tabletini hazırlamaktır. Etkiyi uzatmak amacıyla, polimer madde olarak değişik miktarlarda; karbopol 934,metil selüloz, hidroksi etil selüloz, eudragit RLPM, eudragit NE 30 D kullanılmıştır. Kaydına olarak magnezyum stearat, bağlayıcı olarak nişasta peltesi kullanılmış, tabletler yaş granülasyon yöntemiyle hazırlanmıştır. Hazırlanan on formülasyonda ağırlık sapması, sertlik, kınlabilirlik, çap-yükseklik kontrolleri, etken madde miktar tayini ve in vitro çözünme hızı tayini yapılmıştır. Etken madde miktar tayininde spektrofotometrik yöntem, in vitro çözünme hızı testlerinde ise döner sepet yöntemi uygulanmıştır. Her tabletin salım profili çizilerek, çözünme kinetiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to prepare a prolonged release tablet dosage form of dimenhydrinate which is an antihistaminic with an ethanolamine derivative. To achieve this, carbopol 934, methyl cellulose, hydroxy ethyl cellulose, eudragit RLPM and eudragit NE 30 D have been used as polymers in different concentrations. Magnesium stearate was the lubricant while starch jel was the binder and wet granulation method was used for tablet preparation. For the quality control of tablets prepared according to ten different formulations, weight deviation, hardness, friability, diameter-hight ratio, content uniformity of the active substance and in vitro dissolution techniques were performed. Spectre-photometric method was used for dimenhydrinate assay and basket method was prefered for the in vitro dissolution rate studies. Dissolution profile of each tablet was plotted and evaluated kinetically.