Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında insülin direnci, metabolik sendrom ve inflamasyon ilişkisi
Relationship between insulin resistance, metabolic syndrome and inflammation in autosomal dominant polycstic kidney disease (ADPKD)
  1. Tez No: 443725
  2. Yazar: FAHİR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPBH) olan bireyler ile diyabetik olmayan ODPBH dışı nedenler ile kronik böbrek hastalığı (non ODPBH KBH) olan bireylerde insulin direnci, metabolik sendrom ile inflamasyon ve oksidatif stres belirteçlerini değerlendirmek. Hastalar ve yöntem: Erciyes Üniversitesi Nefroloji polikliniği takibinde 105 ODPBH hastası ve 105 diyabetik olmayıp ODPBH dışı nedenlerle kronik böbrek hastalığı (KBH) mevcudiyeti olan hasta çalışmaya alınmıştır. ODPBH olmayıp çalışmaya alınan 105 hasta; 33'ü HT, 21'i obstrüktif üropati, 19'u glomerülonefrit, 14'ü kronik tübülointerstisyel nefrit,11'i amiloidoz ve 7'si idiyopatik nedenler ile takipteydi. Her iki grup hastalar CKD-EPI yöntemi ile hesaplanan glomerüler filtrasyon hızı (GFH) değerlerine göre kendi içerisinde kronik böbrek hastalığı (KBH) evreleri olarak 4'er farklı gruba ayrıldı. Hastaların rutin kontrolü sırasında anamnez, fizik muayene bulguları, demografik bilgileri, boy, kilo ve bel çevresinden oluşan antropometrik ölçümleri, rutin idrar, tam kan sayımı ve biyokimya tetkikleri kayıt altına alındı. Ayrıca inflamatuvar (IL-1β, IL-6, TNF-α ve CRP) ve oksidatif (PON1) belirteçler için eş zamanlı serum örnekleri alınarak çalışıldı. Tüm veriler elde edildikten sonra, hem ODPBH ve non ODPBH ana grupları hem de KBH evrelerine göre eş gruplar kendi aralarında karşılaştırıldı. Bulgular: Ana gruplar arasında, hipertansiyon (HT) ve metabolik sendrom (MS) ODPBH grubunda belirgin olarak daha yüksek bulunmuştur(p=0.001 ve 0.040). Açlık plazma glukozu ve insülin direnci (HOMA-IR) değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p=0.584 ve 0.063). İnflamasyon belirteçleri olarak IL-1β, IL-6, TNF-α ve CRP değerlendirilmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluating insulin resistance, metabolic syndrome and inflammation-oxidative stress markers in patients with Austosomal Dominant Polycystic Kidney Disease (ADPKD) and non-diabetic, non-ADPKD chronic kidney disease (CKD). Patients and methods: Erciyes University Nephrology outpatient follow-up of 105 patients with ADPKD and 105 non-diabetic, non-ADPKD chronic kidney disease (CKD) patients participated in this study. 105 non-ADPKD patients were follow up; 33 patients with hypertension, 21 patients with obstructive uropathy, 19 patients with glomerulonephritis, 14 patients with chronic tubulointerstitial nephritis, 11 patients with amyloidosis, and 7 patients with idiopathic causes. Each of the two main groups divided 4 groups according to CKD stage by their glomerular filtration rate (GFR) value which has calculated with CKD-EPI method. Each patient's history, physical examination findings, demographic information, height, anthropometric measurements, urinalysis, complete blood count and biochemistry analysis were recorded during an outpatient check. Also to study inflammatory (IL-1β, IL-6, TNF-α and CRP) ve oxidative (PON1) markers, simultaneously samples were taken. After all datas obtained; both ADPKD, non-ADPKD main groups and same stage CKD groups compared. Results: When the main group were evaluated, hypertension (HT) and metabolic syndrome (MS) were significantly higher in ADPKD group (p = 0.001 and 0.040). Fasting plasma glucose and insulin resistance (HOMA-IR) values did not reveal a significant difference (p = 0.584 and 0.063). CRP, IL-1β, IL-6 and TNF- α were evaluated as inflammation markers.