Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında serum salusin α ve β düzeyinin subklinik ateroskleroz ile ilişkisi
The relationship of serum salusin α and β level with subclinic athosclerosis in autosomal domi̇nant polycysti̇c ki̇dney di̇sease
- Tez No: 674796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında (ODPBH) kistlerin renal parankimal ve vasküler basısına sekonder gelişen endotel disfonksiyonu ve ateroskleroz hastalık progresyonunu belirleyen en önemli faktörlerdir. Salusin α ve β aterosklerozis sürecinde önemli role sahip biyomoleküllerdir. Bu çalışmada otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında serum salusin düzeyleri ile ateroskleroz, endotel disfonksiyonu ve kardiyak morfoloji arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya yerel etik kurul onayı (tarih ve no: 19.06.2019-18) alındıktan sonra başlandı. Çalışmaya renal replasman tedavisi almayan 83 kişilik otozomal dominant polikistik böbrek hastası ile 53 kişilik sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Salusin α ve β düzeyleri ELİSA yöntemiyle çalışıldı. Hasta ve kontrol grubunun tümüne ekokardiyografi, flow-mediated vasodilatation (FMD) ve Karotis Arter İntima-Media Kalınlık (KİMK) ölçümü yapıldı. Salusin α ve β düzeyleri ile FMD, KİMK, ekokardiyografik ve inflamatuar parametreler (c-reaktif protein ve absolü nötrofil sayısı/absolü lenfosit sayısı (NLO)) arasındaki ilişki korelasyon analizi ile değerlendirildi. Sonuçlar: Serum salusin α hasta grubunda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük [sırasıyla 2,64 (1,83-3,30) pg/mL, 3,19 (2,38-6,79) pg/mL, P= 0.002], salusin β/α oranı ise yüksek saptandı [sırasıyla, 2,81(2,30-3,54), 2,57(1,90-3,19), P= 0,041]. Salusin β hasta ve kontrol grubu arasında farklı değildi. Hasta grubunun FMD yüzdesi kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde düşük [sırasıyla, %6±0.5 ve %8±0.5 (P= 0,008)], KİMK ise yüksek (sırasıyla, 0.63±0.17 mm, 0.53±0.07 mm) saptandı (P< 0,001). Hasta grubu renal fonksiyonlarına göre, glomerüler filtrasyon hızı ≥ 60 ml/dk/1.73 m2, Grup 1 ve glomerüler filtrasyon hızı= 59-15 ml/dk/1.73 m2, Grup 2 olarak iki gruba ayrıldı. Salusin α düzeyi Grup 2'de 2,31 (1,73-3,24) pg/mL, Grup 1'de 2,72 (1,94-3,32) pg/mL ve kontrol grubunda 3,20 (2,55-7,87) pg/mL saptandı. Grup 1 ve 2'nin salusin α düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşüktü (P= 0,003). Serum salusin α düzeyi grup 2 ve 1 arasında farklı değildi (P= 0,504). Serum salusin β ve β/α oranı gruplar arasında farklı değildi (sırasıyla, P= 0,225, P= 0,428).
Özet (Çeviri)
Introduction: Endothelial dysfunction and atherosclerosis secondary to renal parenchymal and vascular compression of cysts are the most important factors determining disease progression in autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD). Salusin α and β are biomolecules that have an important role in the process of atherosclerosis. In this study, we aimed to evaluate the relationship between serum salusin levels and atherosclerosis, endothelial dysfunction and cardiac morphology in ADPKD. Material and Method: The study was started after the approval of the local ethics committee (date and no: 19.06.2019-18). Eighty three patients with ADPKD who did not receive renal replacement therapy and 53 healthy controls were included in the study. Salusin α and β levels measurement were performed by ELISA method. Echocardiography, flow-mediated vasodilatation (FMD) and Carotid Artery Intima-Media Thickness (CIMT) measurements were performed in all of the patient and control group. The relationship between salusin α and β levels with FMD, CIMT, echocardiographic and inflammatory parameters (CRP and absolute neutrophil count/absolute lymphocyte count (NLR)) was evaluated by correlation analysis. Results: Serum salusin α was found to be statistically significantly lower in the patients compared to the controls [2,64 (1,83-3,30 pg/mL, 3,19 (2,38-6,79) pg/mL, P=0,002, respectively], and the salusin β/α ratio was higher [2,81(2,30-3,54), 2,57(1,90-3,19), respectively, P=0,041]. Salusin β was not different between the patient and control groups. In the patient group, the percentage of FMD was statistically significantly lower [6±0.5% and 8±0.5%, respectively (P= 0,008)], and CIMT was higher (0.63±0.17 mm, 0.53±0.07 mm, respectively P< 0,001) than the controls. According to their renal functions, the patient group was divided into two groups as GFR≥60 ml/min/1.73 m2, Group 1 and GFR=59-15 ml/min/1.73 m2, Group 2. Salusin α levels were 2,31 (1,73-3,24) pg/mL in Group 2, 2,72 (1,94-3,32) pg/mL in Group 1, and 3,20 (2,55-7,87) pg/mL in the controls. Salusin α levels of Group 1 and 2 were statistically significantly lower than the controls (P= 0,003). Serum salusin α levels were not different between Group 2 1and 1 (P= 0,504). The serum salusin β and β/α ratio were not different between the groups (P=0,225, P=0,428, respectively).