Pnömonili hastaların prognozunda endocan ve kallistatinin yeri
Are endocan and kallistatin prognosis factors of community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 443733
  2. Yazar: DİDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. DİDEM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
PNÖMONİLİ HASTALARIN PROGNOZUNDA ENDOCAN VE KALLİSTATİNİN YERİ ÖZET Amaç: Çocukluk yaş grubundaki pnömonili hastalarda plazma endocan ve kallistatin düzeylerini değerlendirerek prognoz açısından uygun belirteçler olup olmadığını belirlemektir. Materyal ve metod: Çalışma grubunu Kasım 2015 ve Mayıs 2016 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, klinik ve radyolojik olarak pnömoni tanısı almış 53 hasta oluşturdu. Tanı anında ve tedavinin 4.gününde plazma kallistatin ve endocan düzeylerine bakıldı. Plazma endocan ve kallistatin düzeyleri kontrol grubu ve hastalarda karşılaşılaştırıldı. Ayrıca hasta grubu; ayaktan takip edilen, hastaneye yatırılan, komplikasyon gelişen, gelişmeyen hastalar gibi alt gruplara ayrılarak hem plazma kallistatin ve endocan hem de diğer enfeksiyon belirteçleri (CRP, ESR, PCT) değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 22'si (%41.5) kız, 31'i (%58.5) erkekti. Erkek/ kız oranı 1.4 olup, ortanca yaş 48 (7-192) aydı. Çalışmaya alınan 53 hastadan 20'si (%37.7) ayaktan, 33'ü (%62.3) hastaneye yatırılarak takip ve tedavi edildi. Komplikasyon 15 (%28.3) hastada gelişti. Takipleri sırasında 3 (%5.7) hasta kaybedildi. Kan ve endotrakeal aspirat kültüründe üremesi olan 6 (%11.3) hasta vardı. Kültür, gram veya PCR ile etkenin gösterildiği 9 (%17) hasta mevcuttu. Hastaneye yatırılarak takip ve tedavi edilen 6 (%11.3) hasta mekanik ventilasyon (MV) ihtiyacı nedeniyle yoğun bakım ünitesine alındı. Hastalardan 5'i invazif MV tedavisi alırken birinde noninvazif MV uygulandı. Hasta grubunda tanı anında bakılan plazma kallistatin düzeyleri sağlıklı çocuklara göre anlamlı yüksekti (p1.626 ng/ml olarak alındığında sensitivitesi %22.64, spesifitesi %98.18, pozitif prediktif değeri %92.3, negatif prediktif değeri %56.8 olarak hesaplandı. Kallistatinin cutoff değeri >1.120 ng/ml olarak alındığında sensitivitesi %84.91, spesifitesi %76.36, pozitif prediktif değeri %77.6, negatif prediktif değeri %84.0 olarak hesaplandı. Ölen hasta grubunda kallistatinin tanı anında ve tedavinin 4.gününde düzeyi yaşayan hastalardaki düzeylere viii göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak yüksekti (sırasıyla p=0.022 ve p=0.026). MV'deki hastaların tanı anındaki ve tedavinin 4.günündeki kallistatin düzeyi, MV'de takibi olmayan hastalara göre anlamlı yüksekti (sırasyıla p=0.008 ve p=0.049). Ayrıca endocanın 4.gün düzeyi MV'de takip edilen hastalarda, MV ihtiyacı olmayan hastalara göre istatistiksel açıdan yüksekti (p=0.018). Tanı anında bakılan plazma endocan düzeyi ile beyaz küre (WBC) ve nötrofil sayıları arasında pozitif korelasyon saptandı (WBC için p=0.01, r=0.434, nötrofil için p=0.013, r=0.340). Ayrıca diğer enfeksiyon belirteçleri olan C-reaktif protein (CRP) ile eritrosit sedimentasyon hızı (ESR) pozitif koreleydi (p=0.005, r=0.531). Prokalsitonin (PCT) ve CRP arasında korelasyon saptandı (p=0.01, r=0.624). MV ihtiyacını belirlemede CRP (p=0.944), PCT (p=0.792), ESR (p=0.222) ve WBC (P=0.774) anlamlı tespit edilmedi. Sonuç: Yüksek plazma kallistatin düzeyi pnömoni tanısında anlamlı bulundu. MV ihtiyacı açısından tedavinin 4.gününde bakılan endocan değerinin yüksek olması anlamlıyken (p=0.018), CRP (p=0.944), PCT (p=0.792), ESR (p=0.222), WBC (p=0.774) anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca tanı anında ve tedavinin 4.gününde ölçülen plazma kallistatin düzeyinin yüksek olması hem MV ihtiyacının belirlenmesinde hem de mortalite için anlamlı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ARE ENDOCAN AND KALLISTATIN PROGNOSIS FACTORS OF COMMUNITY-ACQUIRED PNEUMONIA ABSTRACT Purpose: The aim of this studyis to evaluate the usefullness of plasma endocan and kallistatin levels as a prognositic markers in childhood community acquired pneumonia. Materials and Methods: The study group is composed of 53 patients with a diagnosis of pneumonia, whom were diagnosed in pediatric pulmonology unit in Erciyes University Medical Faculty Hospital, between November 2015 and May 2016. The levels of plasma kallistatin ve endocan has been measured both at the diagnosis day and the 4th day of the treatment. The results were evaluated by considering control group and patients. Additional infection indicators (CRP, ESR, PCT) are evaluated. Results: 22 (41.5%) patients were female and 31 (58.5%) were male. Male/ female ratio was 1.4. The median age was 48 (7-192) months. 20 (37.7%) of the 53 patients enrolled in the study without hospitalization, 33 (62.3%) were followed up hospitalized. Complications were developed at 15 (28.3%) patients and 3 (5.7%) patients died during the follow-up. There were 6 (11.3%) patients whose blood and endotracheal aspirate cultures were positive. The microorganisms were found via cultur, gram or PCR for 9 (17%) patients. Followed hospitalized 6 (11.3%) patients were taken to the intensive care unit because of the respiratuar distress. One patient had been followed in the noninvasive mechanical ventilation and five patients in the invasive mechanical ventilation. Looking at the time of diagnosis in the patient group plasma kallistatin levels were significantly higher than healthy children. The plasma endocan level at the time of diagnosis had a specifitive value of 98.18%, a sensitivity of 22.64%, positive predictive value of 92.3%, negative predictive value of 56.8% at the cutoff level of 1.626 ng/ml. The plasma kallistatin level at the time of diagnosis had a specifitive value of 76.36%, a sensitivity of 84.91%, positive predictive value of 77.6%, negative predictive value of 84.0% at cutoff level of >1.12 ng/ml. High levels of plasma kallistatin at the time of diagnosis was remained high at 4th day of treatment and it was found to be significant in risk of mortality. It was found that the levels of plasma endocan was correlated with WBC and neutrophil counts which were measured at the diagnosis. In addition, other x infectious markers CRP, ESR and PCT was correlated with each other. While determining the need for mechanical ventilation for the patients, the high levels of plasma kallistatin were considered significant. Results: The high levels of plasma kallistatin is significant for the diagnosis of pneumonia. The high levels of kallistatin which are measured at the diagnosis time and 4th day of the treatment are considered as important for determining the need of mechanic ventilation and mortality.