Renal kolikle başvuran hastalarda deksketoprofen trometamol, meperidin ve parasetamol'ün analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
Analgesic efficacy of intravenous dexketoprofen trometamol versus meperidine versus paracetamol in patients with renal colic
  1. Tez No: 443744
  2. Yazar: İSMAİL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LEVENT AVŞAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Acil servise renal kolikle başvuran hastalarda intravenöz (IV) deksketoprofen trometamol, IV meperidin ve IV parasetamol'ün analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize çift kör çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne Ekim 2015 – Aralık 2015tarihleri arasında renal kolikle uyumlu belirti ve işaretlerle başvuran, 18-65 yaş arasında, her iki cinsten, çalışmaya katılmak için onam veren 90 hasta alındı. Hastalar bilgisayar yardımıyla randomize edilip numaralandırılarak her bir grupta 30 hasta olmak üzere üç gruba ayrıldı. Grup D, deksketoprofen trometamol; Grup M, meperidin; Grup P, parasetamol grubu olarak belirlendi. Çalışma ilacı; Grup D'ye deksketoprofen trometamol IV 50 mg serum fizyolojik içinde 250 ml solüsyon halinde, Grup M'ye meperidin IV 50 mg serum fizyolojik içinde 250 ml solüsyon halinde, Grup P'ye parasetamol IV 1000 mg serum fizyolojik içinde 250 ml solüsyon halinde aynı görünümde olacak şekilde 15 dakikada tek doz olarak verildi. Tedavi öncesi 0. dk ve sonrası15. , 30. , ve 60. dk'da ağrı düzeyleri VAS ve VRS ile değerlendirildi. Otuzuncu dakikada VAS için skorda % 50 ve/veya daha fazla düşüş tedavide başarı kriteri olarak kabul edildi. Otuzuncu dakikada VAS skoru ≥ 40 mm olan hastalara kurtarıcı ilaç olarak IV 1 mcg/kg Fentanyl verildi. Tüm hastalar en az 60 dk takip edildi ve bu süre esnasında vital bulguları ve gelişmiş ise, yan etkiler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the analgesic efficacy of IV dexketoprofen trometamol, IV meperidine and IV paracetamol in patients presenting to emergency department with renal colic Materials and Methods: A prospective, double-blind, randomized study was conducted in Emergency Department of Erciyes University Medical School between October 2015 and December 2015. Ninety patients aged between 18-65 years in both genders who presented to the emergency department with sypmtoms and signs suggestive of renal colic were included in the study. The cases were numbered randomly via computer and had been divided into 3 groups, each containing 30 patients. Group D received IV dexketoprofen trometamol 50 mg, Group M IV meperidine 50 mg, Group P IV paracetamol 1000 mg. All drugs were given in 250 ml normal saline solution in 15 minutes. The drugs were identical in appearance and colour. Pain intensity wa smeasured by a 100-mm visual analog scale (VAS) and a 4-point visual rating scale (VRS) at 15th, 30th and 60th minutes after the study drug administration. A reduction of 50 % or more in VAS score on the 30th minute was accepted as the criterion of successful treatment. The patients with a VAS score ≥ 40 mm on the 30th minute was given fentanyl (1 mcg/kg, intravenously) as a rescue drug. All patients were monitorized for at least 60 minutes following the drug administration, during which vital signs and adverse affects -if developed- were recorded.