Renal kolikte deksketoprofen ile meperidin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effects between meperidine and deksketoprofen in renal colic
  1. Tez No: 282049
  2. Yazar: MEHMET OĞUZHAN AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Acil servislere başvuran renal kolikli hastaların ağrılarının giderilmesi için uygun ve etkili analjezik seçimi oldukça önemlidir. Çalışmamızda acil servisimize renal kolikle başvuran hastalarda deksketoprofen ile meperidin'in analjezik tedavi etkinliğinin ve hemodinamik değişkenler üzerine etkilerinin karşılaştırılmasını hedefledik. İleriye dönük, randomize, çift kör olarak planlanan klinik çalışmamıza, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul Komitesinin onayı alındıktan sonra başlandı.Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Acil Servisine başvuran ve renal kolik tanısı alan 18-70 yaş arası her iki cinsten gönüllü, çalışmaya onam veren hastaların alındığı çalışmamızda nonsteroidal antiinflamatuvar ilaç allerjisi olan, son 24 saat içinde analjezik ilaç kullanmış olan, gastrointestinal kanama öyküsü olan, peptik ülser tanısı olan, antikoagulan tedavi almakta olan, tek böbrekli, orta ve ileri derecede hidronefrozu olan, serum kreatinin değeri 2 miligram/desilitre'nin üzerinde saptanan, gebe, emziren hastalar çalışma dışı bırakıldı. Toplam 52 hasta çalışmaya alındı.Meperidin ve deksketoprofen gruplarının ilaç uygulaması öncesi vital bulguları, laboratuvar ve ultrasonografi tetkik bulguları karşılaştırıldığında gruplar arasında sistolik ve diyastolik arteriyel tansiyon, nabız ve solunum sayısı, kan üre nitrojeni, kreatinin, tam kan sayımında beyaz küre sayısı, hematüri, lökositüri, ultrasonografi'de pelvikaliektazi, nefrolithiazis saptanma oranı açısından anlamlı istatistiksel bir fark olmadığı görüldü.Çalışmamızdaki analjezik ilaç uygulaması öncesi ve sonrası 30. dakikadaki vital bulgularda değişime baktığımızda her iki ilaç grubunun da sistolik ile diyastolik arteriyel tansiyonda, nabız ve solunum sayılarında istatistiksel olarak anlamlı düşme yaptığı, meperdin'in daha fazla azalmaya neden olmakla birlikte her iki grup arasında anlamlı istatistiksel fark olmadığı saptanmıştır.Çalışmamıza göre renal kolik tedavisinde kullanılan opiat grubu ilaç olan meperidin ve nonsteroidal antiinflamatuvar ilaç grubunda olan deksketoprofen'in çalışma gruplarında başlangıçtaki Sayısal Derecelendirme Skoru değerlerindeki farklılığa rağmen benzer analjezik etkinlik, Sayısal Derecelendirme Skoru ve Renal Kolik Semptom Skoru'nda benzer azalış paterni gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Selection of appropriate and effective analgesic for the patients admitted to emergency services with renal colicky pain is very important. In this study we aimed to compare the analgesic efficacy and the effects on hemodynamic variables between meperidin and deksketoprofen in patients admitted to Cukurova University Medical School Emergency Department. A prospective, randomized, double-blind clinical study was planned and initiated after obtaining the approval of the Ethics Committee of the Board.The patients between the ages of 18 to 70 with both sexes who admitted to our emergency service and take a diagnosis of renal colic were included in our study. The patients who has non-steroidal anti-inflammatory drug allergy, received analgesic drugs in last 24 hours, with a diagnosis of peptic ulser, receiving anticoagulant therapy, has a solitary kidney, with moderate or severe hydronephrosis, serum creatinine level determined over 2 milligrams per deciliter, pregnant, breast-feeding were exluded from study. Total 52 patients were enrolled.Vital signs, labaratory tests and ultrasound findings were compared between meperidine and deksketoprofen drug administration groups. There was no significant statistical differences between the systolic and diastolic blood pressures, pulse rates, respiration rates, blood urea nitrogen, creatinin, white blood cell count, hematuria, leucocyturia values, the detection rate of nefrolithiazis and mild hydronephrosis.When we look at changes in vital signs before and 30 minutes after application of analgesic drugs, we see that both two analgesic groups made statistically significant decreases in pulse rate, breathing rate, systolic and diastolic blood pressure. Although the reduction in the meperidine group is a little bit more than deksketoprofen, there was no significant statistically differences.According to our study, an opiate drug meperidine and the non-steroidal anti-inflammatory drug deksketoprofen which is used to treat renal colic has similar analgesic efficacy. Meperidin and deksketoprofen has a similar pattern of decline in Visual Analog Scale and Renal Colic Symptom Score despite the differences between initial Visual Analog Scale scores of this two analgesic drug groups.