Acil servise nötropenik ateş ile başvuran hastaların incelenmesi
Analysis of patients presenting to the emergency department with neutropenic fever
  1. Tez No: 443748
  2. Yazar: ÖMER FARUK İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LEVENT AVŞAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; acil servise başvuran nötropenik ateş hastalarının demografik verilerini, kan parametrelerini ve acil servisteki klinik seyri ile maliyetlerini incelemektir. Hastalar ve Yöntem: Prospektif nitelikte olan çalışmamızda, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na 01.06.2015-01.06.2016 tarihleri arasında başvuran hastalardan nötropenik ateş tanısı alanların demografik ve klinik bilgilerinin analizi yapılmıştır. Bulgular: Nötropenik ateş tanısı alan hastaların % 46,8'i erkek, % 53,2 si kadındı. Hastaların başvuru şikayetleri arasında %71'inde ateş, %19,4'ünde halsizlik, %16,1'inde bulantı, % 11,3'ünde öksürük, %8,1'inde karın ağrısı mevcuttu. Hastaların ortalama yaşı 58 olarak hesaplandı. Kemoterapi sonrasında hastaların ortalama 10'uncu günde nötropeniye girdigi tespit edildi. Hastalar arasında hematolojik malignitesi olanların oranı % 44 idi. Hastaların toplam mortalitesi % 8 olarak bulundu. Vinkristin % 38,3 ile en sık kullanılan ajan olarak tespit edildi. Hastaların ortalama maliyeti 11447 TL ( 3815 $) olarak hesaplanmıştır Sonuç: Kemoterapi sonrası hastalar ortalama 10'uncu günde nötropeniye girmektedir. Nötropenik ateş gelişen hematolojik malignite hastaları yüksek mortalite, morbidite, hastane kalış süresi, hastane kalış maliyetine sahiptir. Nötropenik ateş gelişen hastalarda vinkristin %38 oranınında en sık kullanılan kemoteropatiktir. Acil servis hekimlerinin nötropenik ateşli hastaları kısa sürede tespit edip hızla tedaviye başlamaları tedavi etkinliği ve morbidite ve mortalitenin azalması bakımından büyük önem arz etmektedir. Hastanemizde nötropenic ateş hastaları uzun acil servis bekleme süresine, uzun servis yatış süresine ve yüksek maliyete sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the demographic data, blood parameters and clinical progress of the patients on nötropenic fever patiens in the emergency department. Patients and Methods: This prospective study was conducted in Erciyes University Medical Faculty, Department of Emergency Medicine between 01.06.2015 and 01.06.2016. The nötropenic fever patients demographic data, clinical progress ve analized. Results: nötropenic fever patiens % 46,8 was man, % 53,2 was woman. The complaint of patiens was %71fever , %19,4 weakness, %16,1 vomiting, % 11,3 cough, %8,1 abdominal pain. Nötropenic fever appeared on 10.day of chemotherapy. Hematologic malignency is seen % 44 in the study group. Total mortality of the nötropenic fever patiens is % 8. Vincristin is the most used chemotherapeutic with % 38,3. The nötropenic fever mean cost is 11447 TL ( 3815 $). Conclusion:.nötropenic fever is appear at the 10. Day. Hematologic malignency has high mortality, high morbidiy, high hospital stay, high costs. Vincristin is the most used chemotherapeutic in nötropenic fever patiens. Emergency physicians must diagnose nötropenic fever fast and start threatment early to decrease mortality. İn our hospital nötropenic fever patiens have long emergency stay, long service stay and high costs.