Serum prokalsitonin düzeyinin nötropenik malignite hastalarında mascc skorunu öngörmedeki yeri
Serum procalcitonin level mascc in neutropenic malignity patients its place in predicting your score
- Tez No: 830042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DİKME, DOÇ. DR. ÖZGÜR DİKME
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu tez çalışması acil servise başvuran enfeksiyon düşünülen nötropenik malignite hastalarında prokalsitonin (PCT) düzeyinin MASCC skoruna göre yatış ve taburculuk kararında kesim noktası 21 puanı öngörmede bir belirteç olarak kullanılabilirliğini belirlemek ve ikincil amaç olarak ise acil servise başvuran enfeksiyon düşünülen nötropenik malignite hastalarında PCT düzeyinin hastalarda kötü sonlanımı (yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ihtiyacı, mortalite, solunum yetmezliği ve mekanik ventilasyon (MV) ihtiyacı, vazopressör ihtiyacı) acil servis başvurusunda tanımaya yönelik bir belirteç olarak kullanılabilirliğini ortaya koymak ve malignite alt gruplarına göre solid ve hematolojik malignite ayrımı yapıldığında belirlenen amaçlarda PCT açısından bir fark olup olmadığını ortaya koymak amacıyla tasarlandı. Gereçler ve yöntem: Bu tez çalışması retrospektif, kesitsel, tanımlayıcı bir çalışma niteliğindedir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Acil Tıp Kliniği'ne 1 Ocak 2018 ile 1 Ocak 2020 tarihleri arasında acil servise enfeksiyon kliniği ile başvuran, komorbid hastalıkları içerisinde malignite yer alan ve tam kan sayımında mutlak nötrofil sayısı 2000'in altında saptanan dışlama kriterlerini karşılamayan hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların verilerinin kaydedilmesi ve istatistiksel analiz için SPSS versiyon 28.0 programı kullanıldı. Hasta seçimlerinde randomizasyon uygulanmadan kriterleri karşılayan tüm hastalar retrospektif olarak ardışık çalışmaya alındı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 129'u (%60) erkek, 86'sı (%40) kadındı. Yaş ortalaması 61±15,4 yıl saptandı (aralık 19-91). 60 yaş ve üzerinde hasta sayısı 133 (%61,9) bulundu. Komorbid hastalık olarak 40 (%18,6) hastada KOAH saptandı. Malignite tipine göre ayrıldığında 81 (%37,7) hasta solid maligniteye ve 134 (%62,3) hasta hematolojik maligniteye sahipti. Hastalar MASCC skoruna göre ikiye ayrıldığında "MASCC
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to determine the utility of procalcitonin (PCT) levels as a marker for predicting the cutoff point of 21 points in the MASCC score for admission and discharge decisions in neutropenic malignancy patients suspected of infection presenting to the emergency department. As a secondary objective, the study is designed to ascertain the utility of PCT levels as a marker for identifying poor outcomes (intensive care unit (ICU) requirement, mortality, respiratory failure and need for mechanical ventilation (MV), vasopressor requirement) in neutropenic malignancy patients suspected of infection presenting to the emergency department. Furthermore, the study aims to investigate whether there is any difference in terms of PCT in the established objectives when solid and hematological malignancies are distinguished according to malignancy subgroups. Materials and methods: This thesis study is a retrospective, cross-sectional, descriptive study. It includes patients who presented to the Emergency Medicine Clinic of Istanbul Health Practice and Research Center (SUAM) of the Health Sciences University (SBÜ) with an infectious clinic between January 1, 2018, and January 1, 2020. The inclusion criteria involved patients with malignancy among their comorbidities and an absolute neutrophil count of less than 2000 as detected in the complete blood count. Patients who did not meet the exclusion criteria were included. The data of the included patients were recorded and the statistical analysis was performed using SPSS version 28.0. Patient selection was done without randomization, and all patients who met the criteria were consecutively included in the retrospective study. Results: Of the patients included in the study, 129 (60%) were male, and 86 (40%) were female. The mean age was found to be 61±15.4 years (range 19-91). There were 133 (61.9%) patients aged 60 years and older. Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) was detected in 40 (18.6%) patients as a comorbid condition. When divided by the type of malignancy, 81 (37.7%) patients had solid malignancy, and 134 (62.3%) patients had hematological malignancy. When patients were divided according to the MASCC score, the "MASCC