Quadriceps kasına uygulanan kinezyo bantlamanın kas kuvveti, endurans, propriyosepsiyon ve performans üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the effect of kinesiotape applied quadriceps muscle on muscle strength, endurance, proprioception and performance
- Tez No: 443760
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada quadriceps femoris kasına uygulanan kinezyo bantlamanın kas kuvveti, endurans, propriyosepsiyon ve performans üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmamıza 90 sağlıklı üniversite öğrencisi dahil edildi. Katılımcılar rastgele yöntemle fasilitasyon (KT+), inhibisyon (KT-) ve plasebo (KTp) grupları olmak üzere üç gruba ayrıldı. Bireyler bantlama öncesi ve sonrası 60º/sn ve 180º/sn açısal hızda izokinetik konsentrik ve eksentrik kas kuvveti, kas enduransı, diz eklemi pozisyon hissi ve hareket hissi, kas performansı bakımından değerlendirildi. Grup içi karşılaştırmada her güç grupta da izokinetik konsentrik ve eksentrik kas kuvvetinde anlamlı azalma görüldü (p0,05). Gruplar karşılaştırıldığında ise kas kuvveti açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Grup içinde ve gruplar arasında izokinetik konsantrik kas enduransı açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Diz eklemi pozisyon hissinde her üç grupta da 45º'deki pozisyon hissindeki gelişmenin anlamlı olduğu görüldü (p0,05). Her üç grupta da 60º'deki hareket hissi eşik değerinde anlamlı azalma görüldü (p0,05). Gruplar arasında 60º ve 90º'de hareket hissi değerindeki değişikler anlamlı değildi (p>0,05). Üç adım zıplama mesafesinde sadece KTp grubundaki değişiklik anlamlı (p0,05), gruplar arasında da anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Çalışmamızda kinezyo bantlamanın izokinetik kas kas kuvvetini, enduransını ve kas performansını artırmadığını sadece propriyosepsiyonu bazı açılarda geliştirdiği ve farklı bantlama tekniklerinin birbirinden farklı etkileri olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of kinesiotaping applied quadriceps femoris muscle on muscle strength, endurance, proprioception and performance was investigated. 90 healthy university students included our study. Participants were randomly assigned three groups; facilitation (KT+), inhibition (KT-) and placebo (KTp) groups. Participants were assessed in respect to isokinetic concentric and eccentric muscle strength at the speed of 60º/sec ve 180º/sec, muscle endurance, knee joint position and kinesthetic sense, and muscle performance before and after taping. There were significiant decrease in isokinetic concentric and eccentric muscle strength at 60º/sec and 180º/sec (p 0,05). No significant difference were found both within groups and between groups in regard to muscle endurance (p>0,05). Improvement in knee joint position sense at 45º was found significant in all of the three groups (p0,05). There was a significant decrease at 60º kinesthesia sense threshold value in all groups (p0,05). The difference at 60º and 900 kinesthesia sense threshold values between groups were not significant (p>0,05). While the difference in KTp group was significant (p0,05) in triple hop distance, there was also no significant difference between groups (p>0,05). In our study, we found that kinesitape did not increase the isokinetic muscle strength, endurance and muscle performance, only improve proprioception at some degrees and different taping methods had not distinctive effects.