Kalıcı tünelli port kateteri takılan hastalarda sedatif ajanların stres hormonları ve yüksek duyarlı troponin üzerine etkisi
The effect of sedative agents on stress hormones and high-sensitive troponin in patients catheterized by permanent-tunnel port catheter
  1. Tez No: 443759
  2. Yazar: YILMAZ SAFİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada acil serviste santral venöz kateter takılan hastalarda uygulanan sedasyon ve analjezi kombinasyonlarının; ağrı skalaları, anksiyete, ACTH, Kortizol ve Yüksek Duyarlı Troponin (High Sensitive Troponin I (hsTnI)) üzerine olan etkilerini araştırdık. MATERYAL VE METOD: Bu çalışma prospektif olarak, 01 Mart 2015-01 Eylül 2015 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na Hematoloji ve Onkoloji tarafından port kateteri takılma endikasyonu konulan 90 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar; Midazolam-Ketamine kombinasyonu, Midazolam-Fentanil kombinasyonu ve Propofol uygulanan 30'ar kişilik 3 gruba ayrıldı. Hastaların kan basıncı, nabız değerleri ve solunum sayıları değerlendirildi. Visuel Analog Skala (VAS) kullanılarak ölçeklendirilen ağrı düzeyleri, Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak anksiyete düzeyi ile kan numunesi alınarak ACTH, Kortizol ve Yüksek Duyarlı Troponin değerleri port takılma işlemi öncesi (0.dakika) ve sonrası (30.dakika) olmak üzere kaydedildi. Bu değerler kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate the effect of sedation and analgesia combinations on pain scales, anxiety, adrenocortotropic hormone (ACTH), cortisol, and high-sensitive troponin in patients with a central venous catheter. Materials and Method: This study was prospectively conducted in 90 patients who had been indicated for port catheterization in Hematology and Oncology in the Emergency Medicine Department of Gaziantep University Medical Faculty between 01 March and 01 September 2015. Patients were divided into three groups of 30, as follows: one group received a midazolam-ketamine combination, one group received a midazolam-fentanyl combination, and one group received propofol. Blood pressure, heart rate, and respiratory rate were evaluated. Pain levels were assessed using the Visual Analog Scale, anxiety levels were evaluated using the Beck Anxiety Scale, and blood samples were taken before (0 min) and after the procedure (30 min) in order to obtain ACTH, cortisol and high-sensitive troponin values.