Kuadriseps ve hamstring kaslarına kinesiotape uygulamasının kas kuvvetine, propriosepsiyona ve sıçramaya etkisi
Effects of kinesio tape application of the quadriceps and hamstring muscles on muscle strength, proprioception and jumping
- Tez No: 443776
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÇETİN, PROF. DR. HİLMİ SEMA KARATOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kuadriseps ve Hamstring Kaslarına KinesioTape Uygulanmasının Kas Kuvvetine, Propriosepsiyona ve Sıçramaya Etkisi Bu çalışmada, sağlıklı kişilerde KinesioTape uygulamasının dominant alt eksteremitenin kas kuvvetine, sıçrama mesafelerine ve propriosepsiyona etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya 18 yaş üstündeki sağlıklı, daha önceden bilinen herhangi bir alt ekstremite yaralanması olmayan 20 birey dahil edildi. Katılımcıların dominant ekstremite Kuadriseps ve Hamstring kaslarına yönelik KinesioTape uygulanması yapıldı. KinesioTape uygulanmadan, uygulanır uygulanmaz, uygulamadan 24 saat sonra ve uygulamadan 5 gün sonra izokinetik testler, propriosepsiyon testleri, sıçrama testleri ve eklem hareket açıklığı ölçümleri yapıldı. Bu çalışmada izokinetik dinamometre ile yapılan testlerde sadece 5. gün fleksiyon başlangıç pik torkun ölçümleri ile fleksörlerin yaptığı toplam iş ölçüm sonuçları KinesioTapesiz, KinesioTape uygulanır uygulanmaz ve KinesioTape uygulandıktan 1 gün sonra yapılan ölçümlere göre istatiksel olarak anlamlı bulunmuş iken diğer değerler arasında bir fark gösterilememiştir. Eklem hareket açıklığı ölçümleri değerlendirmelerinde ise sadece aktif ve pasif fleksiyon ölçümlerinde istatiksel olarak anlamlı gelişmeler gösterilebilmiştir. Sıçrama mesafelerinde ve propriosepsiyon ölçümlerinde herhangi bir fark gösterilememiştir. Farklı KinesioTape tekniklerin ve uygulamalarının olumlu-olumsuz etkileri olabilecektir ancak incelenen literatür ışığında etkiler göz ardı edilebilecek düzeydedir. Bu çalışmada ise olumlu etkiler izokinetik testlerin sonucunda 5. günde fleksör başlangıç pik torkunda ve yapılan toplam işte olumlu etkiler görülmüştü. Eklem hareket açıklığında hem pasif fleksiyon hem de aktif fleksiyon ölçümlerinde olumlu sonuçlar görülmüştü. Sonuç olarak KinesioTape uygulamasının etkileri 5. günde daha belirgin idi ve sadece fleksör bölge kasları için olumlu idi.
Özet (Çeviri)
Effects of Kinesio Tape Application of the Quadriceps and Hamstring Muscles on Muscle Strength, Proprioception and Jumping The purpose of this study was to examine the effect of KinesioTape application to quadriceps and hamstring muscle on healthy subjects. Muscle strength of the lower limbs, jumping distances and heights, and proprioception were evaluated. 20 subjects were enrolled in this study. Subject were older than 18 years of age and none of the subjects have a known prior lower extremety injuries. Measurements were done without KinesioTape application, immediately after KinesioTape application, 24 hours after the KinesioTape application and 5 days after the KinesioTape application. Isokinetic testing measurements, proprioceptive measurement results, balance testing results, jumping results and range of motion results were evaluated. In this study 5 days after the KinesioTape application results of initial peak torque and total work done by flexors were significantly better than measurements without KinesioTape application, immediately after KinesioTape application and 24 hours after the KinesioTape application results. Active and passive flexion range of motion results have shown improvements. There were no differences between jumping height, jumping distance, balance and proprioceptive measurements. KinesioTape application in different techniques can have positive or negative effects on muscle performance. According to current literature those affects are negligible. But in our study positive effects on flexor initial peak torque, flexor total work done were found 5 day after the KinesioTape application. Passive and active flexion range of motion of knee were improved after KinesioTape applications.