Aile hekimliği'nde reçete yazma kararını etkileyen faktörler: Hastaların beklentisi ve doktorların algılaması
The factors affecting the prescribing in family medicine: Patients' expectation and doctors' perception
  1. Tez No: 443787
  2. Yazar: FATMA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÜSTÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Aile hekimliğinde klinik karar verme, başvuran hastaların beklentileri dahil sosyal faktörlerden kuvvetle etkilenmektedir. Reçete talebinin ilaç harcamalarının önemli faktörlerinden biri olduğu kabul edilmektedir. Bu araştırma; hasta ve sağlık problemiyle ilişkili faktörler, hastaların reçete beklentisi ve doktorların hastanın beklentisini algılamasının doktorun reçete yazma kararını nasıl etkilediğini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Ankara ilinde aile sağlığı merkezlerinde çalışan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 7 aile hekimi ve aile sağlığı merkezine başvuran 300 hasta dahil edilmiştir. Hastaların muayene öncesi cevaplayacağı, aile hekiminin muayene sonrasında tamamlayacağı toplam 21 sorudan oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, genel sağlık durumu, ana başvuru nedeni, reçete beklentileri ve doktorun hastanın beklentisini algılaması, baskı hissetmesi, reçete yazma davranışı değerlendirilmiştir. Araştırmamızda istatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken kategorik değişkenler için dağılımlar (Sayı,%) verilmiştir. Araştırmada yer alan değişkenler arasında karşılaştırmalar yapılırken Pearson ki kare, Yates düzeltmeli ki kare, Fisher exact test, McNemar testi, tek değişkenli lojistik regresyon modeli sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Clinical decision-making in family medicine is strongly affected by social factors; as well as the expectations of consulting patients. It is accepted that prescription request is one of the significant factors of medication expenses. Aim of this study is to investigate how the doctor's decision on prescription writing is affected by patients' expectations, factors related to the patients' health problem and doctors' perception of such expectations. Materials and Methods: This study consists of 7 family physicians, operating at family health centers in Ankara and volunteered to participate in the study; and 300 patients having consulted these centers. The patients were applied a questionnaire, consisting of 21 questions, to be answered before the examination and completed by the family physician afterwards. By this, socio-demographic features, general health conditions, main purposes of consultation and prescription expectations of the patients were analyzed; as well as doctor's perception of patient expectations, fell of pressure and behavior towards prescribing. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 were used in the research. During the analysis of the research data, divisions (Figure, %) were used for categorical variables. During the comparisons between the variables; the results of Person chi-square, Yates chi-square, Fisher exact test, McNemar test and uni-variate logistic regression model were analyzed.