Tırnak batması tedavisinde naoh ile kimyasal matrisektomi ve kama rezeksiyon tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of chemical matricectomy with naoh and wegde resection in the treatment of ingrown nail
- Tez No: 443788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRİYE DENİZ DEMİRSEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Tırnak batması, dermatoloji polikliniklerinde sıkça rastlanan bir tablodur. Bu çalışmanın amacı; tedavide yaygın olarak kullanılan kama rezeksiyon yöntemi ile sodyum hidroksit(NAOH) kullanılarak yapılan kimyasal matrisektomi yönteminin operasyon süresi, intraoperaif ve postoperatif ağrı şiddeti, postoperatif akıntı, nüks oranları, iyileşme süresi ve Dermatolojik Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ) üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Haziran 2014-Ağustos 2015 tarihleri arasında T.C Sağlık Bakanlığı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji polikliniğine başvuran tırnak batması tanısı konulan 60 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 30.87 (18-64) yıl idi. 30 hastanın 42 tırnak kenarına NAOH ile kimyasal matrisektomi, 30 hastanın 33 tırnak kenarına kama rezeksiyon yapıldı. İntraoperatif süre, intraoperatif ve postoperatif ağrı şiddeti, postoperatif akıntı, iyileşme süresi, nüks oranları ve DYKİ skorları kayıt altına alındı. Bulgular: İki grup arasında cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi, hastalık süresi, tip ve evre faktörlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Ingrown nail is a common problem seen in the dermatology clinics. Aim of this study is to compare the wedge resection method and chemical matricectomy with sodium hydroxide (NAOH) which are widely used in terms of operation time, intraoperative and postoperative pain severity, postoperatif drainage, recurrence rates, recovery time and the effects on Dermatology Qulity of Life Index (DQLI) Material and Metods: This study included 60 patients admitted to Republic of Turkey Ministry of Health Yildirim Beyazit University Ankara Ataturk Training and Research Hospital Department of Dermatology between June 2014-August 2015 and diagnosed as ingrown nail. Median age was 30.87 years (range between 18-64). Fourty two nail edges of thirty patients were treated with NAOH for chemical matricectomy and wedge resection was performed for 33 nail edges of 30 patients. Intraoperatif time, intraoperatif and postoperatif pain severity, intraoperatif drainage, recovery time, recurrence rates and DQLI scores were recorded. Results: There were no statically significant differences between the 2 groups for gender, age, body mass index, duration of disease, type and stage factors (p>0.05).