Meme, akciğer ve prostat kanserinin ortak miRNA'larının meta analiz ile belirlenmesi ve biyobelirteç olarak kullanım potansiyellerinin araştırılması
Determining miRNAs commonly expressed in breast, lung and prostate cancer by meta-analysis and investigation of their potential use as biomarkers
- Tez No: 479653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SULTAN GÜLÇE İZ, PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ, PROF. DR. ZEKİYE SULTAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez kapsamında; meme, akciğer ve prostat kanserinin erken teşhisi için kullanılabilecek ortak miRNA biyobelirteçlerini tanımlamak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, meme, akciğer ve prostat kanseri ekspresyon profili veri setleri meta-analiz yaklaşımı ile incelenmiş ve biyolojik belirteç olarak tanımlanan miRNA'ların potansiyelleri araştırılmıştır. Meme, akciğer ve prostat kanseri için seçilen 6 veri kümesinde rank tabanlı meta-analiz yöntemi uygulanmış, 24 adet ortak miRNA bulunmuştur. KEGG yolları ve Gen Ontolojisi (GO) kategorileri tanımlandı. Ayrıca deneysel validasyonu amacıyla meta-analiz ile belirlenen miR-145-3p temin edilerek ekspresyon analizi incelenmiştir. Üç farklı kanser sınıfını temsil eden 11 adet hücre hattında miR-145-3p'nin ekspresyon seviyesi araştırılmıştır. Hücrelerin, normoksi (atmosferik O2) koşullarına ek olarak, hipoksi koşullarında ve serum yoksunluğunda metastaz eğilimleri artırılarak miR-145-3p'nin ekspresyon seviyesindeki değişikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to define common miRNA biomarkers that can be used for the early detection of breast, lung and prostate cancers. For this purpose, breast, lung and prostate cancer expression profile data sets were examined by meta-analysis approach and the use potentials of miRNAs identified as biomarkers were investigated. A rank-based meta-analysis method was applied to selected 6 data sets for breast, lung and prostate cancer, and 24 common miRNAs were found. KEGG pathways and Gene Ontology (GO) categories were identified. Expression analysis was also examined by providing miR-145-3p determined by meta-analysis for experimental validation. The expression level of miR-145-3p in 11 cell lines representing three different cancer classes was investigated. In addition to normoxic conditions (atmospheric O2), changes in the expression level of miR-145-3p have been determined by increasing the metastatic properties of cell cultures under hypoxic conditions and serum deprivation.