Taşkın yatak hidromekaniğinin matematiksel modellemesi ve çözümü
Mathematical modelling of spouted bed hydrodynamics and its solution
  1. Tez No: 4438
  2. Yazar: KÜRŞAD DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KILKIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
TAŞKIN YATAK HİDROîfEKANI?IMIN MATEMATİKSEL MODELLEMESÎ VE ÇÖZÜMÜ (Doktora Tezi) Kürşad PUrîDAR GAZİ ÜNİVERSÎTF.Sİ pp.ı.y T^TTjTT üj^RÎ ENSTİTTtS'î Şubat 1988 OZ p>u tezde sadece kütle ve momentum korunuııılarından yararlanarak fıskiye çevresinde akışkanın akım modeli ve basınç dağılımının iki boyutlu olarak analitik yolla çözümünü verecek özel bir model ge liştirilmiştir. Fıskiye içinde ise yatak yüksekliği doğrultusunda fıskiye çapı, akışkan ve katı parçacık alcım modeli tek boyutta sayısal çözümle bulunmuştur. Bunun yanında düşük akışkan hızlarında meydana gelen kabarcığın gelişimi için bir yaklaşım yapılmıştır. Tezde hazırlanan BASIC programı yardımı ile yatak, akışkan ve katı' parçacıkların verilen özellikleri karşılığında meydana gelen fıs kiye ve kabarcığın şekli, akım ve basınç dağılımı tablo ve grafik olarak belirlenmektedir. Ayrıca istendiği takdirde minimum taşkın- laşma hızı da döngülerle hesap edilmektedir. -II-
Özet (Çeviri)
MATHEMATICAL MODELLING OF SPOUTED BED HYDRODYNAMICS AM) ITS SOLUTION (Ph.D. Thesis) Kürşad DÜNDAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN ^İLIÎ'İERİ ENSTİTÜSÜ February 1908 ABSTRACT In this thesis a special model, which gives the exact solution in two dimensions for the flow pattern and the pressure distribu tion of the fluid in the annulus, is developed by using only the mass and momentum equations. For the spout, the diameter, the fluid and the solid flow pattern are solved hy numerical analysis in one dimension along the bed height. Also an approach is made for the growth of the bubble which appears at low velocities of the fluid. The spout or bubble shape, the flow pattern and the pressure distribution are output as tables or graphics by the BASIC program prepared in the thesis related on the characteristics of the bed, the fluid and the solid particles. Also, if input, the minimum spouting velocity is calculated by iterations. -Ill-