Marangozluk sektörünün iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi
The carpentry sector study of occupational health and safety direction
  1. Tez No: 443813
  2. Yazar: ÇİĞDEM KEKLİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küreselleşme sonucunda; sanayileşmeyle birlikte gelen tehlikeler, gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkeleri geçmeye başladığı görülmektedir. Gelişme gösteren ülkelerde iş kazaları ile meslek hastalıkları sayısında artış gözlenirken, gelişmiş ülkelerde bu oranların gün geçtikçe daha da azaldığı görülmektedir. Gelişme gösteren ülkelerde kırsal kesimden kentlere hızlı göç, düşük eğitimdeki işçilerin, kendi becerilerine uygun işlere verilmemesi, uluslararası büyüklükte firmaların ağ halindeki işletmelerinde yetersiz ve olumsuz koşullarda çalışma, yetersiz iş deneyimi, iş kazaları ile meslek hastalıklarının sayısının her geçen gün daha da artmasına sebep olmaktadır. Her geçen gün daha çok ilerleyen ve topluma olumlu yönde çeşitli katkıları olan teknoloji, diğer bir yönüyle de insanın yaşamı boyunca çeşitli risklerle karşılaşmasına sebep olmaktadır. Bu sebeplerle insan yaşamının çeşitli kazalarla tehlikeye atılmasını önlemek amacıyla iş sağlığı ve güvenliği açısından çeşitli önlemler alınmasını bir ihtiyaç haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization; hazards that came with the industrialized countries seems to start moving from developed to developing countries. Work accidents in countries with developments observed increase in the number of occupational diseases, in developed countries, it is observed that the ratio of the reduced day by day. Rapid migration to cities from rural areas in countries development, training of workers in low, not given to suitable jobs in their own abilities, inadequate study and adverse conditions in the company in the form of a network of international-sized companies, lack of work experience, the number of work accidents and occupational diseases leads to a further increase with each passing day. Every day, more progressive and positive contribution to society with a variety of technologies, it causes also face a number of risks throughout the life of another human aspect. This order of reasons to avoid endangering human life by various accidents to take various measures in terms of occupational health and safety has become a necessity.