Investigation of usability of recycled materials in protective earmuffs
  1. Tez No: 443815
  2. Yazar: ULAŞ ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN AYKAN KEPEKLİ, YRD. DOÇ. DR. AHMET HAMDİ KEPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kişisel koruyucu donanımlar, risk ve tehlikeler kaynağında yok edilemediği veya kontrol altına alınamadığı durumlarda, risk önleme hiyerarşisinin son adımı olarak kullanılmaktadır. Çalışanların yüksek gürültü seviyesine uzun süre maruziyetleri işitme kaybına yol açabilir; aralıklı maruziyetlerde işitme hasarı, sinirlilik, konsantrasyon azalmaları hatta iş kazaları meydana gelebilir. Pasif koruyucu kulaklıklar, maliyet ve dayanıklılık açısından ağırlıklı olarak tercih edilmektedir ve genellikle ağır sanayi işlerinde sürekli kullanımı zorunlu olduğundan belirli süreçlerde yenilenmesi zorunludur. Günümüzde kullanılan pasif koruyucu kulaklıklarda kullanılan materyallerin türevlerinin, kağıt, cam ve plastik atıklarından geri kazanılabildiği göz önüne alınarak bu maddelerin kullanımının çevresel ve ekonomik açıdan önemli ölçüde katkı sağlayacağı düşünülmüş ve gerekli araştırmalar yapılmıştır. Kulaklığın dış kısmı ile hijyenik kulak pedi TS EN 352-1 standartlarına uygun olarak temin edilmiştir. Bunun içerisindeki ses yalıtım süngeri yerine ses yalıtım malzemesi olarak; yumurta kartonu, geri dönüştürülmüş elyaf, bondex sünger, melamin sünger, cam yünü ve mantar şilte farklı kombinasyonlar ile denenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu; belirli katmanlarda geri dönüşüm malzemeleri kullanılan pasif gürültü önleyici kulaklıkların tamamının kullanılabilir özellikte olduğu saptanmış ve yumurta kartonu ile geri dönüştürülmüş elyaftan oluşan kombinasyon haricindeki tüm kombinasyonların konvansiyonel kulaklığa göre daha iyi ses sönümleyici özellik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Personal protective equipment is used as the last step in the hierarchy of risk prevention when a danger or a risk cannot be eliminated or controlled. Prolonged exposure to high levels of noise can be the significant causing to hearing loss for workers. Furthermore, in the case of intermittent exposure to loudly noise may lead to hearing damage, irritability, decreased concentration and even occupational accidents. Passive protective earplugs are highly preferred because of its cost and durability. It is generally mandatory to use earplugs, which must be renewed at certain times, during the heavy industrial works. A new earphone model that complies the principles of EN 352-1 standard is proposed. It is made of materials which can be recycled from paper, glass and plastic waste. This fact will also be beneficial in terms of environmental and economic aspects. The outer part of the earphone consists of recycled polymers and inner part consists of materials which are combinated differently with egg tray, recycled fibers, bondex foam, melamine foam, glass wool and corkboard. Depending on the results of the studies performed, it was determined that all passive noise cancelling headphones containing recyclable materials in certain layers were usable and all combinations other than the combination consisting of egg tray and recycled fibers were detected to have a better noise damping property compared to conventional headphones.