Multipl skleroz hastalarının spastisite derecesinin uyku ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between spasticity degree and sleep and life quality in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 443824
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN IŞIN ÖZIŞIK KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Multipl Skleroz (MS) hastalığı otoimmün, ataklarla seyreden, genç nüfusu etkileyen ve özürlülük ile seyreden nörodejeratif bir hastalıktır. Her kronik hastalık gibi, MS de yaşam kalitesini etkilemektedir. Yalnızca santral sinir sistemindeki lezyonlar nedeniyle oluşan motor ve duyusal semptomlar değil; uyku sorunları, mesane problemleri, cinsel sorunlar, ağrı, yorgunluk ve spastisite de gündelik yakınmaların başlıca nedenleri arasındadır. Amaç: Bu çalışmada klinik, radyolojik ve elektrofizyolojik çalışmalarla Multipl Skleroz tanısı almış ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Nöroloji Kliniği tarafından takipte olan hastaların uyku kalitesinin ve yaşam kalitesinin spastisite derecesiyle arasındaki ilişkinin saptanması planlandı. Yöntem ve Bulgular: Çalışmaya Multipl Skleroz tanısı olan, yazılı onamları alınmış gönüllüler dahil edilmiştir. Çalışma 102 kişilik bir gruptan oluşmuştur. Çalışmaya 18 yaşından büyük ve McDonald kriterlerine göre MS tanısı alanlar dahil edilmiştir. Çalışma için ret kriterleri arasında ise, Multipl Skleroz dışında spastisiteye sebep olma ihtimali olan başka bir kronik hastalığa sahip olmak ve mental retardasyon yer almaktadır. Öncelikle Modifiye Ashworth Skalasına göre spastisite derecesi saptanmıştır. Ardından anket yoluyla sosyodemografik veriler öğrenilmiştir. PittsburghUyku Kalitesi Ölçeği (PUKÖ) ile uyku kalitesi sorgulanmış, yaşam kalitesi değerlendirmesi için ise WHOQOLBREF(TR) kullanılmıştır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi bilgi yönetim sisteminde yer alan multipl skleroz hastalarına ait sosyodemografik veriler, MS tipi, EDSS skoru, BOS'ta Oligoklonal Bant varlığı, Uyarılmış Potansiyellerin sonuçları(VEP-SEP-BAEP) ile demiyelinizan plakların sayısı/lokalizasyonu verileri de incelenmiştir.Elde edilen data elektronik ortamda SPSS 21.0 istatistik programına aktarılmıştır ve analizler bu programda yapılmıştır. Araştırma alanındaki verilerin bileşenleri arasındaki iii İstatistiksel analiz için Mann-Whitney U testi, Ki-kare testi, Kendall's Tau sıra korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için p5 puan) olan grupların spastisite derecesiyle karşılaştırması incelendiğinde, istatistiksel olarak anlamlı sonuç elde edilmiştir. Multipl Skleroz hastalarında spastisite derecesi arttıkça uyku kalitesi kötüleşmektedir (p=0,005). EDSS ile uyku kalitesi arasında anlamlı ilişki saptanamamıştır (p=0,121).Multipl skleroz Hastalarının yaşam kalitesini inceleyen WHOQOL-Bref(TR) ölçekleri incelendiğinde, her bir alt tipi için geçerli olmak üzere spastisite değeri, EDSS puanı ve uyku kalitesi arasında istatiksel olarak anlamlı, negatif zayıf korelasyon saptanmış olup MAS derecesi arttıkça yaşam kalitesi tüm ölçeklerde düşmektedir. Aynı şekilde, EDSS skoru arttıkça ve uyku kalitesi bozuldukça da benzer biçimde daha düşük yaşam kalitesi saptanmıştır. Sonuç:Gerek EDSS gerekse de MAS ile saptanan spastisite derecesi arttıkça yaşam kalitesi düşmektedir. Ancak EDSS'nin uyku kalitesine doğrudan etkisi yoktur. Multipl Skleroz hastalığında sık rastlanan ve çeşitli klinik testlerle kolaylıkla açığa çıkarılabilen en büyük sorunlardan biri uyku bozukluklarıdır. Uyku problemlerinin etiyolojisinde spastisite anlamlı bir rol oynamaktadır ve hastalarda tedavi stratejisi belirlerken spastisitenin ve uyku bozukluklarının üzerinde durulması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis is an autoimmune and neurodegenerative disease characterized by recurrent attacks. It is associated with high disability score and affect young population. MS has influence on life quality like other chronic diseases. The most important causes of daily problems are not only motor and sensory findings because of central nervous system demiyelinating lesions but also sleep disorders, bladder problems, sexual problems, pain, fatique and spasticity. Objective: In this study we aimed to learn about the relationship between spasticity and sleep and life quality in multiple sclerosis patient who diagnosed as MS with clinical, radiological and electrophysiologic findigs and holding on Canakkale Onsekiz Mart University, Neurology department. Methods-Results: Patients already diagnosed with Multiple Sclerosis volunteers written consent has been obtained included in this study. Study consisted of a group of 102 patients. Inclusion criterias of this study are aging older than 18 years old and diagnosed with MS acording to McDonald Criterias. Exclusion criterias are having other chronic diseases which causes spasticity rather than MS and mental retardation. Firstly we determined degree of spasticity acording to Modified Ashworth Scala. Than we learned sociodemographic findings via questionnarie. Pittsburgh Sleep Quality Index was used to determine sleep quality and WHOQOL BREF(TR) was used to determine life quality. In this study type of disease, EDSS, oligoclonal band in CSF, VEP, SEP, BAEP results are analyzed. The obtained data were electronically transferred to SPSS 21.0 statistical software. Mann-Whitney U test Ki-square test, Kendall's Tau corelation analyzing methods were used for statistical investigating. It was accepted as p5 score). If degree of spasticitiy increases in multiple sclerosis patients sleep qaulity deteriorated (p=0,005). There are no correlation between EDSS and sleep quality (p=0,121). In all parts of Whoqol Bref test, there are statistically significant findings(negative week correaltion) between EDSS and sleep qaulity. If MAS and EDSS score increases, or decrease in sleep quality, life quality becomes worse. Conclusion: MAS and EDSS score have negative effect on life quality. But there are no relationship between sleep quality and EDSS. Sleep disorders are frequent in multiple sclerosis and spasticity have an significant role in sleep. Clinicians must pay attention to sleep problems and spasticity when plannig individual MS treatment.