İş güvenliği ve meslek hastalıklarının hastane güvenliği üzerine etkileri
Effects of occupational safety and occupational diseases on hospital safety
- Tez No: 443834
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Kazalar, Sağlık Eğitimi, Hospitals, Accidents, Health Education
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği, endüstriyel yaşamın her sektöründe önemle ele alınmaktadır. Sağlık sektöründe de iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı faaliyetleri hızla ele alınmaktadır. Bu tez çalışmasında, iş sağlığı ve güvenliği kapsamda başta meslek hastalıkları ve iş kazaları olmak üzere, hastane güvenliğini bozan faktörlere dikkat çekilmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümünde, Temel Kavramlar ve Yaklaşımlar, İş kazaları ve meslek hastalıkları farklı kategorik olarak sunulmuştur. Ayrıca, Uluslararası Sözleşmeler, Uluslararası Kuruluşlar, İş Sağlığı ve Güvenliği Ulusal Kuruluşlar, İş Sağlığı ve Güvenliği Ulusal Mevzuatı incelenmiştir. İkinci bölümde, sağlık işletmelerinde iş kazaları ve meslek hastalıkları ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, hastane güvenliği konusu işlenmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırmanın amacı ve önemi belirtilmiş, önerilen araştırma modeli sunulmuştur. Bu bölümde, üç ayrı hastane çalışanlarının katılımı ile bir örnek araştırma yer almıştır. Bu araştırma sonucunun analizi, kurgulanan hipotezlerin testleri ve yorumlanması yapılmıştır. Takip eden sonuç bölümünde, araştırma bulgularından yola çıkarak, hastane çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği ekseninde güvenliğe bakışları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational safety and safety regulations began more prominence in health sector as well as all industrial sectors . In this thesis, occupational diseases and occupational accidents which are the risk factors on hospital safety are trying to highlighted within the occupational safety and security. The first part of this thesis, Basic Concepts and Approaches, occupational accidents and occupational diseases presented as different categories. Furthermore, International Agreements, International Organizations, National Occupational Health and Safety Organizations and Occupational Health and Safety Legislation have been examined. In the second part, occupational diseases and occupational accidents in health care have been investigated. Third part, hospital safety have been examined as a subject . Fourth part, survey which is proposed as a model have been presented with it's purpose and importance. In this section, a sample survey has taken place with the participation of three hospital employees. The analysis of this survey results, testing and interpretation of hypotheses constructed has been made. In conclusion, based on the survey results, hospital employees aspects about security have been presented according of occupational safety and security.