Sol ön inen koroner arterinde yavaş akım saptanan hastalarda manyetik rezonans görüntüleme ile miyokardiyal skar dokusu tespiti ve skar dokusu ile NT-probnp ilişkisi
Determination of myocardial scar tissue with magnetic resonans imaging in patients who have slow flow in left anterior coronary artery and the relationship between amount of scar tissue and NT-probnp
- Tez No: 443850
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BÜLENT BOYACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Koroner yavaş akımı bulunan hastalarda patofizyoloji ve prognoz net olarak aydınlatılamamıştır. Ayrıca bu hastalar, asemptomatik hastalıktan ani kardiyak ölüme varan klinik yansımalara sahiptirler. Biz de bu çalışma ile sol ön inen koroner arterinde yavaş akımı bulunan hastalarda kardiyak manyetik rezonans görüntülemede geç gadolinyum tutulumu ile miyokard dokusunda fibrozis ilişkisi ve miyokardiyal fibrozis varlığı ile NT-proBNP düzeyleri arasındaki ilişkinin gösterilmesini amaçladık. Method: Çalışma prospektif kohort olarak yapıldı. Çalışmaya göğüs ağrısı nedeniyle koroner anjiyografi yapılan 31-75 yaş aralığında 31 hasta alındı. Hastalar 15 kişi kontrol grubu ve 16 kişi çalışma grubu olarak ikiye ayrıldı. Çalışma grubu epikardiyal arterleri anjiyografik olarak normal olup sol ön inen arterinde yavaş akım saptanan, kontrol grubu ise epikardiyal arterleri anjiografik olarak normal olup yavaş akımı bulunmayan hastalar olarak belirlendi. Koroner yavaş akım TIMI kare sayısı yöntemiyle belirlendi. Her iki grupta özel protokol ile çekilen kardiyak manyetik rezonans görüntüleme yapıldı. Ayrıca hastaların NT-proBNP seviyeleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 50,3 ± 10,7 yıl olan, 4'ü (% 13) kadın toplam 31 hasta dahil edildi. Yavaş akım bulunan hastalarda kardiyak manyetik rezonans görüntüleme sonuçlarının pozitifliği anlamlı olarak bulundu (p=0,018). Dört hastada apekste, 2 hastada ise anterolateralde değişen düzeylerde skar dokusu saptandı. Yavaş akımı bulunan hastalarda kontrol grubuna göre NT-proBNP değerlerinde ise fark bulunamadı. Yavaş akım bulunan hastalarda kardiyak manyetik rezonans görüntüleme anlamlılığı ile demografik özellikler ve TIMI akım arasında bir ilişki saptanmadı. Ayrıca yavaş akımı olup kardiyak manyetik rezonans görüntülemede skar dokusu saptanan hastalarda NT-proBNP değerleri daha yüksek olarak bulundu (p=0,022). Sonuç: Bu çalışmada yavaş akıma sahip olan hastaların geç gadolinyum tutulumlu kardiyak manyetik rezonans görüntülemesi ile miyokard dokusunda iskemiye bağlı skar dokusunun olabileceğini gösterdik. Bu sonuçlar yavaş akım fenomenin masum bir fenomen olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pathophysiology and prognosis are not clearly determined in patients with coronary slow flow. These patients have different clinical presentations that vary from asymptomatic patients up to sudden cardiac death. In this study, we aimed to evaluate late gadolinium enhancement in cardiac magnetic resonance imaging relationship with myocardial fibrosis and the relationship between the presence of myocardial fibrosis and NT-proBNP levels in patients with slow flow in the left anterior descending coronary artery. Methods: This study is a prospective cohort study. A total of 31 patients were enrolled within an the age range of 31-75, who underwent coronary angiography because of chest pain, Sixteen patients were included in the study group and 15 patients in the control group. The study group patients have normal epicardial coronary arteries at angiography but slow flow in the left anterior descending artery. The control group patients also have normal epicardial coronary arteries at angiography but a normal TIMI flow. TIMI frame count method was used for diagnosis of coronary slow flow. In both groups, the patients are examined by cardiac magnetic resonance imaging (CMR) with a special protocol. In addition, plasma NT-proBNP levels are measured. Results: A total of 31 patients were included in this study (27 males and 4 female, mean age 50,3±10,7 years). The rate of positive results on CMR was significantly higher in patients with slow coronary flow (p=0,018). Varying amount of myocardial scar tissue was detected in 4 patients at left ventricular apeks and in 2 patients at anterolateral region. There was no difference in the level of NT-proBNP in patients with slow coronary flow. The significance of CMR findings was not related to demographic features and TIMI flow in patients with slow flow. In addition, the NT-proBNP levels was higher in patients with slow coronary flow, who had scarring in CMR (p=0,022). Conclusion: In the presnt study, with late gadolinium enhancement CMR, we showed that ischemic myocardial scarring may exist in patients with slow coronary flow. These results indicate that slow flow phenomenon may not be an innocent phenomenon.