Bir ilçede 15 yaş ve üzeri kişilerde depresyon ve anksiyete belirtileri sıklığı ile ilişkili risk etmenleri
Depression and anxiety symptom prevalence with related risk factors in 15 years and older people in A district
  1. Tez No: 443849
  2. Yazar: İREM MEDENİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Aksaray ilinin Ağaçören ilçesinde 15 yaş ve üzeri kişilerde depresyon ve anksiyete belirtileri sıklığı ile ilişkili risk etmenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 2016 yılında gerçekleştirilen kesitsel türdeki bu araştırmada Aksaray Ağaçören İlçesi'nde yaşayan 404 kişi incelenmiştir. Araştırmaya katılanlara tanımlayıcı bilgileri içeren bir anket ile depresif belirtileri ölçen Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve anksiyete belirtilerini ölçen Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) uygulanmıştır. Veriler SPSS 15,0 paket istatistik programına girilerek analizler ve istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine depression and anxiety symptom levels and related risk factors in 15 years and older people in Ağaçören district of Aksaray. In this cross-sectional research practised in 2016, 404 people who live in Ağaçören was examined. A survey which includes descriptive information, a Beck Depression Inventory (BDI) which evaluates depressive symptoms and a Beck Anxiety Inventory (BAI) was practiced on people. The datas were entered in the SPSS 15.0 statistical package program and analysis and statistical evaluation were done.