Farklı obstrüktif uyku apne düzeylerinde fonksiyonel kapasite, periferik kas kuvveti ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması.
Comparison of functional capacity, peripheral muscle strength and quality of life in different levels of obstructive sleep apnea
- Tez No: 319092
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışkan, H. Farklı Obstrüktif Uyku Apne Düzeylerinde Fonksiyonel Kapasite, Periferik Kas Kuvveti ve Yaşam Kalitesinin Karşılaştırılması. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2012. Çalışmanın amacı; hafif, orta ve ağır şiddetteki obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) olan hastaları fonksiyonel kapasite, periferal kas kuvveti ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırmaktı. Çalışmaya 50 hasta dahil edildi. Hastalar Apne-hipopne indekslerine (AHI) göre üç gruba ayrıldı. Üç grup; fonksiyonel kapasiteleri için 6 dakika yürüme testi (6DYT), pulmoner fonksiyonları için pulmoner fonksiyon testi, maksimal inspiratuar ve ekspiratuar basınçlar (MIP ve MEP), AHİ ve uyku parametreleri için polisomnografi (PSG), yaşam kalitesi düzeyleri için Uykunun Fonksiyonel Sonuçları Ölçeği (FOSQ), Nothingham Sağlık Profili, gündüz uykululuk durumu için Epworth Uykululuk Skalası, antropometrik özellikleri ve fiziksel aktivite seviyeleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile değerlendirildi. Sonuçlar, polisomnografi bulgularının hafif, orta ve şiddetli OSAS hasta karakteristiklerini gösterdiği bulundu (p>0.05). Vücut kitle indeksi ve göğüs çevre ölçümleri üç grup arasında farklılık göstermedi. Orta şiddetli ve şiddetli OSAS'lı hastalarda, bel çevre ölçümleri ve bel-kalça oranı hafif şiddetli hastalarla karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha yüksekti (p0.05). Hastaların % 44.7'si minimal aktifti.
Özet (Çeviri)
Çalışkan, H. Comparison of Functional Capacity, Peripheral Muscle Strength and Quality of Life in Different Levels of Obstructive Sleep Apnea. Hacettepe University Healty Sciences Department, Cardiopulmonary Rehabilitation Programme Master Thesis, Ankara, 2012. The purpose of this study was to compare functional capacity, peripheral muscle strength and quality of life mild, medium and severe patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS). Fifty patiens were included in the study. Patients were divided into three groups according to apnea-hypopnea index (AHI). Three groups were assessed through 6 Minute walk test (6MWT) for functional capacity, pulmonary function test for lung function, maximal inspiratory-expiratory pressure (MIP and MEP), polisomnography for AHI and sleep parameters, Functional Outcomes of Sleep Questionnaire (FOSQ), Nothingham Health Profile for levels of quality of life, Epworth Sleepiness Scale for day time sleepiness, anthropometric characteristics and International Physical Activity Questionnaire for physical activity levels. The results found that polisomnographic finding showed mild, medium and severe OSA patient characteristics. Body mass index and chest excursion measures didn?t show significant difference (p>0.05). Waist girth measurements and waist to hip ratio were significantly higher in medium and severe OSAS patients when compared to mild patients (p0.05). 44.7% of all the patients were minimally active.