Vibrasyon uygulamalarının ortodontik tedavi etkinliği üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation the effectiveness of the vibrational applications on orthodontic treatment
  1. Tez No: 443883
  2. Yazar: BARIŞ CAN TELATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YALÇIN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; non-invaziv fiziksel bir yöntem olan vibrasyon uygulamasının ortodontik diş hareketi üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Klinik olarak mekanik vibrasyon uygulamak amacıyla FDA onaylı sınıf 2 medikal aygıt olan Acceledent Aura (Ortoaccel Technologies, Texas, USA) kullanılmıştır. Çalışmamızda sınıf 2 bölüm 1 malokluzyona sahip veya şiddetli çapraşıklığı bulunan ortodontik tedavi planlaması gereği birinci premolar dişlerin çekimi gereken 10 erkek, 10 kız olmak üzere 20 hasta dahil edilmiştir. Hastalar çalışma ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kanin distalizasyonundan hemen önce ve boşluk kapatıldıktan sonra 3Shape TRİOS R700 (3Shape Inc., Copenhagen, Denmark) cihazı ile 3 boyutlu dijital modeller elde edilmiştir. Başlangıç ve bitim aşamasında kanin ve molar dişler arasındaki mesafeler ölçülmüşür. Elde edilen bulgular SPSS 23.0 program (İBM SPSS Statistic for Windows, NY, USA) kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Kontrol grubu için alt ve üst kaninlerde aylık diş hareket miktarı 1.06 mm olarak hesaplandı. Çalışma grubunda üst kaninlerin hareket hızı aylık 1.24 mm, alt kaninlerin ise 1.09 mm olarak hesaplandı. Sonuç: Araştırmamızın sonuçlarına göre Acceledent Aura (Orthoaccel Technologies, Texas, USA) uygulanmış grup ile kontrol grubu arasında kanin distalizasyon hızı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effect of vibrational applications, that is a non-invasive physical method, on the rate of orthodontic tooth movement. Method: Acceledent (Orthoaccel Technologies, Texas, USA) is a class 2 medical device with FDA approval was used to apply mechanical vibration clinically. Twenty patients (10 boys and 10 girls) who had class 2 division 1 malocclusion or severe crowding and need first premolar extractions as a treatment modality were included to the study. The patients were divided into two groups as control and study. The 3-dimensional digital models were taken just before canine distalization and after space closure by 3Shape TRİOS R700 (3Shape Inc., Copenhagen, Denmark) device. The dimensional measurements between molars and canines were evaluated. The results were assessed with SPSS 23.0 programme (İBM SPSS Statistics for Windows, NY, USA). Results: Toot movement speed was 1.06 mm/month for mandibular and maxillary canine teeth in control group. İn study group movement speed for maxillary canines were 1.24 mm/month and for mandibular canines were 1.09 mm/month. Conclusion: According to our results, there were no differences between Acceledent Aura (Orthoaccel Technologies lnc, Texas, USA) applied group and control group in the rate of canine distalization.