13-15 Yaşalarındaki çocuklarda Wingate Testi anaerobik güç çıktıları ve yağsız vücut kitlesi ile ilişkisi
- Tez No: 44389
- Danışmanlar: PROF.DR. BEHİÇ SERPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
21 6. ÖZET Günümüzde spor brançlannın tamamında anaerobik gücün fiziksel performansa etkisi incelenmektedir. Bu amaçla fazla donanım ve beceri gerektirmemesi, güvenilirliğinin yüksek olması gibi avantajları ile Wingate testi büyük bir kullanım alanı bulmaktadır. Bu çalışmada 13-15 yaş grupları arasındaki (Puberta döneminde) 22 erkek ve 22 kız sporcunun anaerobik kapasitelerinin ölçüsü olan pik güç, ortalama güç ve yorgunluk indeksleri Wingate testi ile belirlendi. Pik güç, ortalama güç ve yorgunluk indeksi sırasıyla erkeklerde 451. 7± 103.2 watt, 334.5±78.2 watt, 47.9±7.1 %, kızlarda 420.1±62.5 watt, 324.0±47.8 watt ve 42.0±7.9 % olarak bulunmuştur. Her kg canlı ağırlığa ve yağsız canlı ağırlığa düzen pik güç ve ortalama güç değerleri sırasıyla erkeklerde 9.4±0.8, 6.9±0.8, 11.4±0.9, 8.4±0.8, kızlarda 8.2±1.1, 6.3±0.8, 11.0±1.5 ve 8.5+1.1 watt/kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
22 7. SUMMARY The effect of the anaerobic power to physical performance has been investigated all sport branches in recent years. Wingate test has been widely used for this purpose because of its advantages such as higher reliability and need not much ewuipment and high skill. In this study fot the measurement of anaerobic power the values of peak power, mean power and fatigue index were determined by Wingate test in 22 male and 22 female athletes (in puberta period aged 13-15). Values of peak power, mean power and fatigue index were 45 1.7± 103.2 watt, 334.5±78.2 watt, 47.9±7.1 % in males, 420.1+62.5 watt, 324.0±47.8 watt ve 42.0±7.9 % in females respectively. Values of peak power and mean power for per kg body weight and lean body mass were determined to be as 9.4±0.8, 6.9±0.8, 11.4±0.9, 8.4±0.8 in males and 8.2±1.1, 6.3±0.8, 11.0±1.5 ve 8.5±1.1 watt/kg in females respectively.