Periodontal hastalık ve mallampati skoru arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of relationship between periodontal disease and mallampati score
  1. Tez No: 443894
  2. Yazar: HAVA ZAKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DİLEK İLHAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Obstrüktif uyku apnesi (OUA) solunum yolunun daralmasıyla oluşan hava akımı kısıtlılığı veya durmasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. OUA'lı hastaların muayenesinde, standart bir yöntem bulunmamaktadır. Üst solunum yolu muayenesiyle birlikte maksillofasiyal değerlendirme, beden kitle indeksi, boyun çevresi ölçümü gibi hastalıkla ilişkilendirilebilecek parametreler de değerlendirilmektedir. Dilin ağız içindeki konumu, boyutu, maksilla ve mandibulanın genişliği, bireyin kullanmış olduğu protezler ve oklüzyon durumu dikkatle değerlendirilmesi gereken özelliklerdendir. Dilin ağız içindeki boyutu, sert ve yumuşak damakla ilişkisi OUA'nın şiddeti hakkında bilgi vermektedir. Bu değerlendirme için önerilen yöntemlerden biri de Mallampati sınıflamasıdır. OUAS'lı hastaların teşhisinde Mallampati sınıflaması önemli bir yer tutmaktadır. Yöntemin kolay olması ve hızlı sonuçlar elde edilebilir olması nedeniyle oldukça fazla kullanılan bir indekstir. OUA ve periodontitis arasında pozitif anlamlı bir ilişki olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Tez çalışmamızın amacı: Mallampati sınıflaması ile periodontal durum arasında bir ilişki olup olmadığı incelemektir. Araştırmamızda klinik teşhise göre; 60 sağlıklı, 60 gingivitis ve 60 periodontitis olmak üzere toplamda 180 tane hasta randomize olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen anket ve klinik verilerinin ilişkisi incelenmiş ve gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Çalışmamızın limitasyonları dahilinde; Mallampati sınıflamasının en yüksek skoru, en fazla gingivitisli bireylerde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. İleride daha geniş popülasyonlarda, bu faktörlerin ayrıntılı incelendiği çalışmalar yapılması daha detaylı sonuçların elde edilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea (OSA) is a disorder caused by limitation of air flow or interruption caused by narrowing of the airways. In the examination of patients with OSA, there is no standard method. Examination of upper airway maxillofacial assessment with, this disease is assessed by the parameters such as body mass index, neck circumference measurement. Position and size of language in the mouth, maxilla and mandibula width, used prostheses and occlusion status should be carefully evaluated. Size of tongue in the mouth and the relationship between hard and soft palate of the tongue gives information about the severity of the disease. Mallampati classification is a recommended method for this assessment. Its use in the diagnosis of patients with OSAS is important. This method is prefered due to its easy application and obtaining quick results. There are several studies indicating that positive relationship between OSA and periodontitis. The purpose of the thesis is to reveal whether there is a relationship between periodontal status and Mallampati classification or not. In our study, according to clinical diagnosis; 60 healthy, 60 gingivitis and periodontitis, 60 patients were evaluated in total 180. Relationship between the survey and clinical data was examined and statistical analyzes were performed. Within the limitations of this study, statistically significant correlation was detected between the highest score of Mallampati classification and gingivitis. In the future, more research focusing on more detailed factors in larger populations may help to have more significant results.