Bifosfonat kullanimi sonucu görülen çene kemiği nekrozunda gelişen aktinomikozun retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of actinomycosis seen at osteonecrosis of the jaws after the usage of bisphosphonates
  1. Tez No: 443895
  2. Yazar: AYLİN EKMEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TAHA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bifosfonatlar osteoklast apoptozini artıran, osteoklastik aktiviteyi azaltan, osteoklast göçünü engelleyen antirezorptif ilaçlardır. Bu ilaçlar, metastazla beraber seyreden prostat ve meme kanserleri, multiple myelom ve osteoporozun tedavisinde tercih edilmektedir. Bifosfonatların en iyi bilinen yan etkisi olan BRONJ 2003 yılında ilk defa Marx tarafından tanımlanmıştır. BRONJ intravenöz ve oral yoldan bifosfonat tedavisi alan hastaların çenelerinde izlenen karakteristik kemik açıklığıdır. BRONJ'un patoetyolojisi bilinmemekle beraber bifosfonat ve kemik nekrozunun arasındaki korelasyon medikal ve dental literatürde kemik patolojisinin birincil sebebi olarak gösterilmektedir. Aktinomiçes, normal florada izlenen gram pozitif filamentöz bakteridir(örneğin;diş taşı,periodontal cep, mukoza yüzeyleri, gastrointestinal sistem). Mukazal bariyer, sistemik hastalık veya ilaç nedeniyle bozulduğunda aktinomiçes patojen hale gelmektedir. Literatürde BRONJ patogenezinde aktinomiçesin etkisi gösterilmektedir. Bu etki direk olabilir fakat diğer yandan sistemik durumla ilişkili de olabilmektedir. Uzun süreli oral antibiyotik tedavisinin belirlenmesi aktinomikotik kemik nekrozunun tamamen iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, kliniğimize bifosfonat kullanımı sonrası başvuran BRONJ gelişmiş ve gelişmemiş hastaların histopatolojik kayıtların retrospektif değerlendirilmesi sonrası, BRONJ hastalarında primer hastalık, ilaç kullanım süresi, kullanım şekli, etken maddesi, BRONJ evreleri, BRONJ lokalizasyonu ile aktinomiçes görülmesi konusunda bir ilişki olup olmadığının değerlendirilmektir.
Özet (Çeviri)
Bisphosphonates(BP) are antiresorptive drugs that block osteoclast recruitment decrease osteoclastic activity and promote osteoclast apoptosis. These drugs are preferred in the treatment of osteoporosis, different cancer types such as multiple myeloma, carcinomas seen at prostate and breast with bone metastasis. A well-recognized side effect of BP theraphy is Bisphosphonate related osteonecrosis of jaws(BRONJ)described by Marx in 2003. BRONJ is characterized by necrotic exposed bone in the jaws of patients receiving intravenous or oral BP theraphy. Pathoethiology of BRONJ remains unknown and also no corelation between BP and osteonecrosis can be shown as a primary reason of bone pathology in medical and dental literature. Actinomyces are flamentous gram-positive anaerobic bacteria seen at normal oral flora( such as calculus, periodontal pocket, mucosal surfaces, gastrointestinal system…). When the mucosal barrier is compromised dealing with a systemic diseases or drugs, actinomyces can be pathogenic. Effect of actinomyces in pathogenesis of BRONJ is shown in the literature. This effect can be directly but in the otherwise it can be addition of the effect related with the systemic conditions. İdentification and a prolonged course of oral antimicrobial theraphy may lead to complete resolution of this actinomycotic osteonecrosis. The aim of our study is to evaluate the relation retrospectively, from the records and the histopathological results of patients who used bisphosphonates and having BRONJ or not, between actinomyces and the other parameters such as primary systemic disease, bisphosphonates types, exposure time, type of usage, BRONJ stages , BRONJ localization.