Dental implantlar ile rehabilite edilmiş hastaların memnuniyet derecelerinin belirlenmesi
Evaluation of patients' satisfaction following implant rehabilitation
- Tez No: 443896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YİĞİT SAYSEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Herhangi bir nedenle estetik ve fonksiyon kaybına uğrayan hastaların en öncelikli beklentisi, tedavi sonrası kazanımlarının tam ve kusursuz olmasıdır. Beklentinin karşılanmasındaki özen ve tedavinin başarısı hasta memnuniyetinin en temel kriteridir. Bu beklentiyi karşılamak da biz diş hekimlerinin en öncelikli görevidir. Bu araştırmanın amacı Hacettepe Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniği'ne implant tedavisi görmek amacıyla başvuran hastaların, implant cerrahisi ve sonrasındaki protetik rehabilitasyonlarının ardından memnuniyet derecelerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza 106'sı kadın, 44'ü erkek olmak üzere 150 hasta dahil edilmiştir. Kliniğimizde implant cerrahileri uygulanan hastaların final rehabilitasyonları sabit, hareketli ya da sabit + hareketli protezler ile tamamlanmıştır. Hastalardan, ilki operasyon öncesi demografik bilgilerini ve öykülerini, ikincisi ise final tedavilerinin tamamlanmasının ardından memnuniyet derecelerinin belirlenmesine yardımcı olacak bir skala ve soruları içeren iki ayrı formu doldurmaları istenmiştir. Hastalar, memnuniyet formunu protetik tedavi sonrası final kontrollerinin tamamlanmasının ardından doldurmuşlardır. Daha sonraki dönemlere ait memnuniyet dereceleri değerlendirilmemiştir. Bu değerlendirme için hastaların çok daha uzun sürelerle takip edilebilme gerekliliği vardır.
Özet (Çeviri)
Dental patients, who suffer from loss of aesthetics and function, desire to achieve precise and excellent treatment outcomes. Fulfilling the patients' expectations and treatment success are the basic criteria for patient satisfaction. Meeting these expectations is the primary goal of dentists as well. The aim of this study was to evaluate the postoperative satisfaciton level of the patients who applied to Hacettepe University Oral and Maxillofacial Surgery Clinic for receiving dental implant therapy. 150 subjects (106 female, 44 male) who received implant surgery and whose prosthetic treatments were completed with fixed dentures, overdentures or fixed dentures + overdentures prosthesis, were included in this study. Patients were asked to complete a form including demographic information, anamnesis and postoperative patient satisfaction questionnaire, a questionnaire which is used to assess patient satisfaction after implant surgery and implant prosthesis. They completed the questionnaire after the final prosthethic check. Degree of patients' satisfaction of subsequent periods has not been evaluated. For this assessment, patients needed to be followed by much longer period of time.