Torus mandibularisin mandibular kortikal indeks ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between torus mandibularis and mandibular cortical index
- Tez No: 443897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA BERNA ÇAĞIRANKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Torus mandibularis (TM) spesifik yerleşimi ile yaygın görülen oral ekzostozlardandır. TM etiyolojisi çok sayıda araştırmacı tarafından incelenmiş fakat bu konuda fikir birliğine varılamamıştır. Etiyolojide genel olarak genetik faktörlerle birlikte çiğneme kuvveti gibi çevresel faktörlerden bahsedilmektedir. Önceki çalışmalarda TM varlığının yüksek iskeletsel kemik mineral yoğunluğu (KMY) ile ilişkili olduğunun gösterilmesiyle, TM'nin yüksek KMY'nin göstergesi olabileceği ve TM'si olan bireyin gelecekte osteoporoz gelişimi açısından düşük riske sahip olabileceği öne sürülmektedir. Çene kemiğinin kalite ve kantitesinin değerlendirilmesinde konvansiyonel radyograflar ve dijital görüntüleme yöntemleri kullanılabilmektedir. Bu yöntemler içerisinde mandibular kortikal indeks (MKİ), inferior mandibular korteksin radyografik görüntüsünün sınıflandırılması esasına dayanan, panoramik radyografide kemik kalitesini belirlemede kullanılan basit bir ölçüm yöntemidir. Çalışmalarda MKİ'nin iskeletsel KMY'nin göstergesi olabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, TM ile MKİ'nin ilişkisinin ayrıca TM etiyolojisinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda 20 yaş üzeri hastalardan rastgele seçilen 109 TM'si olan ve 272 olmayan, toplam 381 hastanın yaş, cinsiyet, dentisyon durumu, Eichner indeksi (Eİ) verileri kaydedilerek, MKİ ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Hastalardan 268'ine anket uygulanarak bruksizm farkındalığı araştırılmıştır. Çalışmamızın sonucunda TM varlığı; yaş, Eİ, diurnal bruksizm ve MKİ ile ilişkili bulunurken; lojistik regresyon analizi sonucunda MKİ üzerinde etkili faktörler yaş, cinsiyet, Eİ ve TM olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Torus mandibularis (TM) is one of the common oral exostoses with its specific anatomic location. The etiology of TM has been investigated by several authors; however, no consensus has been reached. Genetic factors and environmental factors such as masticatory stresses generally mentioned together in the etiology of the TM. In view of the previous studies have shown the relationship between presence of TM and high skeletal bone mineral density (BMD), it was suggested that TM may be an indicator of high BMD and an individual with TM might have a lower risk for future osteoporosis development. Conventional radiographs and digital imaging techniques can be used in the evaluation of the quality and quantity of the jawbone. In these methods, mandibular cortical index (MCI) is a simple measurement to determine bone quality in panoramic radiographs which is based on the classification of the radiographic image of the inferior mandibular cortex. It was claimed that MCI may be an indicator of skeletal BMD. The aim of this study was to investigate the relationship between TM and MCI as well as the etiology of TM. In our study, the data regarding age, gender, dental status, Eichner index (EI) was recorded and MCI measurements were made of 381 patients including 109 with TM and 272 without TM, who were randomly selected from the patients over the age of 20. Bruxism awareness has been studied using questionnaires of 268 patients. The result of our study demonstrated that presence of TM is associated with age, EI, diurnal bruxism and MCI furthermore logistic regression analysis revealed that the factors identified as being affected on MCI were age, gender, EI and TM.