İmplant üstü mandibular hibrit protezlerin dijital ölçüsünün alımında kullanılan ağız içi tarayıcıların doğruluk ve hassasiyetlerinin karşılaştırılması
Evaluation of the effect of different intraoral scanning systems on the workflow of implant-basedmandibular hybrid prothesis
- Tez No: 710120
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UĞUR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hibrit protezler total diş eksikliğine sahip hastaların rehabilitasyonunda hem sabit protezlerin hem de hareketli protezlerin avantajlarını bir araya getirmek için kullanılan restorasyonlardır. Hem dental hem de çevre yumuşak dokuları rehabilite eden hibrit protez, konvansiyonel hareketli protezlerde tutuculuk problemlerinin yaşandığı, mevcut vakanın implantüstü sabit restorasyonlar ile rehabilite edilemeyecek kadar yüksek interoklüzal mesafeye sahip olduğu ve anatomik limitasyonlardan dolayı çene arkına optimum sayıda implant yerleştirilemediği durumlarda iyi bir seçenek olmaktadır. Ölçü aşaması hibrit protezlerin uzun dönem başarısı için kritik öneme sahip bir aşamadır. Doğru bir ölçü protezin daha iyi bir uyuma sahip olmasına, protez ve üzerine konumlandığı yapılar arasındaki marjinal açıklığın minimalize edilmesine ve pasif uyuma sahip olmasını sağlamaktadır. Günümüzde bu aşamada hem konvansiyonel hem de dijital yöntemler kullanılmaktadır. Dijital yöntemler sahip oldukları avantajlardan dolayı günden güne daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Bu avantajların başında; döküm ve model hazırlığı gibi laboratuvar aşamalarının ekarte edilmesi, ölçü maddesinin yer almamasından artan hasta konforu, dijital verilerin transfer kolaylığı yer almaktadır. Markette dijital ölçü alımı sırasında kullanılabilecek birçok ağız içi tarayıcı yer almaktadır. Başarılı bir hibrit protez yapımı için dijital ölçü aşamasında kullanılan ağız içi tarayıcının doğruluğu ve hassasiyeti büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; mandibular hibrit protez yapımında kullanılan beş ağız içi tarayıcının doğruluk ve hassasiyetlerinin karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada kullanılan mandibular akrilik model markette en çok tercih edilen güncel altı farklı ağız içi tarayıcı (CEREC PrimeScan, Trishape Trios 3, Trishape Trios 4, Medit i500, Dental Wings-Straumann Virtuo Vivo, Planmeca Emerald) ile beşer kez tarandı, elde edilen 25 adet dijital model çalışma modelinin endüstriyel tip tarayıcı (Zeiss Comet 6) ile taranması sonucu elde edilmiş olan referans model ile karşılaştırıldı. Taramalar üretici firmaların önerdiği şekilde gerçekleştirildi. Elde edilen .STL uzantılı tarama verileri Geomagic Control X yazılımında değerlendirildi. Örnek verilerin referans veri ile çakıştırılması sonucu ortalama yüzey sapma değerleri hesaplandı ve elde edilen bulgular istatistiksel açıdan değerlendirildi. İstatistiksel analiz için IBM SPSS V23 yazılımı kullanıldı. Analiz sonucu ortalama yüzey sapma miktarları sırası ile Primescan(0,0411 ± 0,0058), Virtuo Vivo(0,0434 ± 0,0089), Trios 4(0,0466 ± 0,0021), Trios 3(0,0482 ± 0,0011), i500(0,0523 ± 0,0026), Emerald(0,056 ± 0,0068) şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hybrid protheses which both have the advantages of fixed and removable protheses are used in rehabilitation of edentulous patients. Hybrit protheses which are rehabilitating both dental and surrounding soft tissues are good option to deal with cases when the patient has the complaining about the retension of conventional prothesis or interarch distance is huge not to able to be rehabilitated with implant-supported fixed dentures or prefered number of implants can not be placed due to anatomic limitations. Impression step is crucial part of hybrit prothesis workflow for its long-term success. Impression accuracy provides better fit of the manufactured protheses, minimazing marginal gap between protheses and the supporting structures and having passive fit. Today both conventional and digital methods are used. Digital methods have been getting popular day by day due to their advantages. These advantages are cancelling laboratory steps such as pouring and preparation of physical model, increasing patient confor due to absence of impression material and easiness of transferring digital datas. On market, there are many different intraoral scanners which can be used at impression step. The accuracy of the intraoral scanner which is used on the digital workflow is vital for a successful prothesis. The aim of this thesis is to evaluate and compare tureness and precision of 5 different intraoral scanner systems which are used in the impression step of mandibular hybrid prothesis. The acriylic mandibular model is scanned by 5 different intraoral systems (CEREC PrimeScan, Trios Trishape 3, Medit i500, Dental Wings-Straumann Virtuo Vivo, Planmeca Emerald) for 5 times each and compared with the refrence model which is obtained by scanning the model with industiral type scanner (Zeiss Comet 6). Scans are carried out appropriately to manufacturer's direction. STL extension datas are evaluated in the Geomagic Control X software. Mean surface deviations are calculated and statsitically evaluated after fitting of each sample from scanners and refrence model. IBM SPSS V23 software is used for statistically analyze. Results are sorted as Primescan(0,0411 ± 0,0058), Virtuo Vivo(0,0434 ± 0,0089), Trios 4(0,0466 ± 0,0021), Trios 3(0,0482 ± 0,0011), i500(0,0523 ± 0,0026), Emerald(0,056 ± 0,0068).