Omuz impingement sendromunda konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri ve kinesio taping tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of conventional physical therapy modalities and kinesiotaping treatments in the shoulder impingement syndrome
- Tez No: 443916
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Amaç: İmpingement sendromu tanısı konulan hastalarda eklem hareket açıklığının artırılması, istirahat, aktivite ve gece süresince olan ağrı şiddetinin azaltılması, fiziksel aktivite ve fonksiyonların iyileştirilmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla uygulanan konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri ile kinesio taping tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Klinik ve radyolojik olarak impingement sendrom tanılı 40 hasta dâhil edildi ve hastalar rastgele olarak iki eşit gruba ayrıldı. Birinci gruba 15 gün (seans) süreyle kinesio taping + ev içi egzersiz programı, ikinci gruba 15 seans konvansiyonel fizik tedavi + ev içi egzersiz programı uygulandı. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve çalışma sonunda (tedavi sonrası 1. ay kontrol) aktif EHA, VAS (istirahat, aktivite ve gece ağrısı), ASESS-100, C-M skala, WORC indeksi ve SF-36 anketlerinin doldurulması ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to compare the effects of conventional physic therapy modalities and kinesiotaping treatments in the patients diagnosed with impingement syndromes which are carried out to increase the range of joint motion; to reduce the pain level occurring during the rest, activity and night; to improve the physical activities and quality of life. Method: 40 patients diagnosed with impingement syndrome clinically and radiologically; and the patients were randomly divided into two equal groups. The first group were given kinesiotaping plus domestic exercise programme for 15 days. The second group were given conventional physic therapy and domestic exercise programme. Before the treatment, after the treatment and at the end of the study, the patients were assessed with active EHA, VAS (rest, activity and night pain), ASESS-100, C-M scale, WORC index and SF-36 surveys.