Acil tıp stajının tıp fakültesi 6. sınıf öğrencilerinde mesleki anksiyete ve depresyon üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effect of emergency medicine internship on vocational anxiety and depression on 6TH grade students of Medical Faculty
- Tez No: 443917
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, İlk ve Acil Yardım, Psychiatry, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Acil Tıp ve ilkyardım hekimlik mesleğinin en stresli alanlarından birisidir. Acil servislerin yoğunluğu son yıllarda belirgin artmıştır. Tıp fakültesi öğrencileri genellikle kardiyopulmoner arrest, çoklu travma hastası gibi zaman kaybedilmeden acil müdahale gerektiren hasta grubuyla ilk kez Acil tıp stajıyla karşılaşmaktadır ve bu stresli ortamda ilk kez bulunmaktadırlar. Bu çalışmadaki amacımız; yoğun iş yükünün olduğu bu stresli çalışma ortamıyla ilk kez karşılaşacak olan Tıp fakültesi 6. sınıf öğrencileri üzerine Acil Tıp stajının anksiyete ve depresyon etkisini araştırmaktır. Yöntem: Araştırmamız Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde 15.10.2015 ile 01.06.2016 tarihleri arasında Acil Tıp stajı alan tıp fakültesi 6.sınıf öğrencileri üzerinde prospektif olarak yapılmıştır. Acil Tıp stajının ilk günü ve son günü Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği(BAÖ), Depresyon Anksiyete Stres Skalası-42(DASS-42) ve tarafımızdan oluşturulan Acil Çalışma Ölçeği(AÇÖ) testleri yapılarak anksiyete, depresyon ve stres skorlarının saptanması planlanmıştır. Araştırmaya aydınlatılmış onam formunu imzalayan tüm Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisi dahil edilmesi planlanmıştır. Çalışmamıza katılmayı kabul etmeyen 3 kişi ve antipsikotik ilaç kullanan 4 kişi dahil edilmememiştir. Çalışmamız toplam 131 kişi ile tamamlanmıştır. Çalışmaya katılımı kabul eden katılımcılar acil serviste bulunan ve özel bir odaya alınarak anket formları yüz yüze görüşme metodu ile dolduruldu. Bireylerin depresyon ve anksiyetelerini belirlemek için dünyaca kabul görmüş ve standartize edilmiş çeşitli depresyon ve anksiyete testleri vardır. Türkçeye çevrilmiş ve ülkemizde geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış BAÖ, BDÖ, DASS-42 ve AÇÖ tarafımızdan kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için Statistical Package for Social Sciences (SPSS.20) paket programı kullanıldı. Normal dağılım gösteren bağımlı değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Paired-sample t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Emergency medicine and first aid are one of the most stressful areas of the medical profession. The intensity of the emergency department has increased markedly in recent years. Medical students usually encounter with patients group such as cardiopulmonary arrest, multiple trauma patients that require urgent intervention before losing time, for the first time in their internship and they are for the first time in this stressful environment. The aim of this study is to investigate the effects of Emergency Medicine internship for anxiety and depression on 6th grade students who will encounter for the first time in the stressful carrying heavy workload working environment. Method: Our prospective research was performed on 6th-grade medicine students who had Emergency Medicine Internship at University Medical Faculty Hospital Emergency Service in the dates between 10.15.2015 and 01.06.2016. At the first day and final day of emergency medicine training, determination of depression and stress scores were planned with performing those tests; Beck Depression Scale (BDS), Beck Anxiety Scale (BAS), Depression Anxiety Stress Scale-42 (DASS-42) and Emergency Operation Scale (ACO) which was set by us. All 6th-grade students at the Atatürk University Faculty of Medicine signed the consent forms were planned to be included in the investigation. 3 students disagreed to participate, and 4 students using antipsychotic drugs were not included in the study. Our study has been completed with a total of 131 people. Participants who agree to participate in the study have filled the questionnaire in the emergency service and taken to a private room with a face to face interview method. There are varieties of standardized depression and anxiety tests which have been globally recognized for the individual to be determined in the depression and anxiety. BDS, BAS, DASS-42, and ACO were used which were translated into Turkish, and their study of validity and reliability were made in our country. For statistical analysis Statistical Package for Social Sciences (SPSS.20) software package was used. Paired-sample t-test was used for the comparison of the normally distributed dependent variable.