Miyofasyal ağrı sendromlu hastalara uygulanan lazer tedavisi ile ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin (ESWT) etkinliğinin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of laser treatment with extracorporeal shock wave treatment (ESWT) in patients with myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 443918
  2. Yazar: ELİF ÖZYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ERDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Miyofasyal Ağrı Sendromlu Hastalara Uygulanan Lazer Tedavisi ile Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisinin (ESWT) Etkinliğinin Karşılaştırılması Amaç Bu çalışmada amaç miyofasyal ağrı sendromlu (MAS) hastalarda Laser tedavisi ile ESWT'nin etkinliğini araştırmak ve karşılaştırmaktır. Yöntem Hastalar randomize olarak 2 eşit gruba ayrıldı. 1.gruba germe ve postür egzersizleri ile birlikte 3 hafta süreyle toplam 15 seans lazer tedavisi, 2.gruba germe ve postür egzersizleri ile birlikte 5-8 gün ara ile 3 seans ESWT uygulandı. Egzersizler evde yapılmak üzere standart bir programa konuldu, günde 3 kez 10 tekrar içerecek şekilde uygulandı. Egzersizler boyun eklem hareket açıklığı, germe ve postür egzersizlerini içermekteydi. Hastaların 2 aylık dönem boyunca her gün bu egzersiz programını uygulamaları istendi. Hastalar klinik olarak tedavi öncesinde, tedavi bitiminde ve tedavi bitiminden 1 ay sonra değerlendirildi. Hastaların ağrı şiddeti 0-10 cm.'lik Visüel Analog Skala (VAS) ile, basınca karşı ağrı eşiği Algometre ile, yaşam kalitesi Kısa Form-36 (SF-36) ile, depresyon şiddeti Beck Depresyon Ölçeği (BDI) ile değerlendirildi. Bulgular Ölçümlerde lazer ve ESWT grubunda tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedavi bitiminden 1 ay sonra VAS, BAE, BDI değişkenleri dışında kalan bütün skalaların değişkenleri açısından tedavi öncesi kontrole göre 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparing the Effectiveness of Laser Treatment with Extracorporeal Shock Wave Treatment (ESWT) in Patients with Myofascial Pain Syndrome Purpose This study aims to investigate the effectiveness of laser treatment and ESWT and compare the benefits of those in patients with myofascial pain syndrome (MPS). Methods Patients were divided into two groups randomly, and first group received tension and postural exercises along with fifteen sessions of laser treatment for a three week period whereas second group received tension and postural exercises along with three sessions of ESWT with a 5-8 day intersession interval. Exercises those included neck joint movement exercises, tension and postural exercises were programmed to be worked out at home three sessions a day with 10 repetitions each. Patients were instructed to perform those exercises for two months. All patients were evaluated before therapy, right after therapy and one month after therapy with VAS, pressure pain threshold algometer (PPTA), life quality short form 36 (SF-36) and Beck depression inventory (BDI).