Alkol bağımlılığı olan ve olmayan bireylerde affetme ile utanç-suçluluk duyguları ve öfke ruminasyonu arasındaki ilişkinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative examination of the relationship between forgiveness, guilt- shame and anger rumination in individuals with and without alcohol dependence
  1. Tez No: 443938
  2. Yazar: MERVE VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Affetmenin psikolojik iyi oluş ve sağlıkla ilişkili olduğu yapılan araştırmalar tarafından gösterilmektedir. Alkol bağımlılığında affetme ve alkol bağımlılığı olan bireylerin kendini affetme düzeyleri ile bunu geliştirmeye yönelik müdahale programlarını içeren araştırmalar son yıllarda giderek artmaktadır. Utanç ve suçluluk duyguları ve öfke ruminasyonu alkol bağımlılığında araştırılan diğer önemli konulardır. Bu araştırmalardaki verilerin ilişkileri müdahale programlarına ışık tutmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı alkol bağımlılığında affetme ile utanç ve suçluluk duyguları ve öfke ruminasyonu arasındaki ilişkinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Bu çalışma, affetme kavramına özellikle de alkol bağımlılığı olan bireylerin kendini affetme düzeyine ve onların utanç ve suçluluk duyguları ile öfke ruminasyonu düzeylerine odaklanmaktadır. Elde edilen veriler alkol bağımlılığı olmayan bireylerle karılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla, araştırma grubu Ankara Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nın Alkol ve Madde Bağımlılığı Birimi'nden alkol bağımlılığı tanısı konmuş 52 erkek ve 3 kadın, yatan ya da ayakta tedavi olan hastalardan oluşmaktadır. Karşılaştırma grubu ise cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyi açısından araştırma grubuna eşleştirilmiş, toplumdan seçilmiş 52 erkek ve 3 kadın gönüllü bireylerden oluşmaktadır. Bu çalışmada araştırma grubu için araştırmacı tarafından oluşturulan Sosyo-demografik Öngörüşme Formu ve alkol öyküsü soruları, karşılaştırma grubu için Sosyo-demografik Öngörüşme Formu ve alkol kullanım sorunu olabilecek kişileri ayırt edebilmek için KESİ Anketi, her iki gruba da bunlara ek olarak Heartland Affetme Ölçeği (HAÖ), Sürekli Utanç ve Suçluluk Ölçeği (USÖ) ve Öfkeye İlişkin Derin Düşünme Ölçeği (ÖİDDÖ) uygulanmıştır. Araştırma bulguları, alkol bağımlılığı olan bireylerin alkol bağımlılığı olmayan bireylere göre anlamlı olarak daha düşük kendini affetme puanları ve anlamlı olarak daha yüksek utanç-suçluluk duyguları puanlarına sahip olduklarını göstermektedir. Diğer taraftan, öfke ruminasyonu açısından incelendiğinde gruplar arası anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
It is shown that forgiveness is related with psychological well- being and health. In recent years, researches about forgiveness in alcohol dependence, level of self-forgiveness in individuals who abuse alcohol and response programs to develop self-forgiveness, are increasing gradually. Shame, guilt and anger rumination are other important topics that are being researched on alcohol dependence. The relationships between these data shed light on intervention programs. The main purpose of this research is to study a comparative examination of the relationship between forgiveness and guilt-shame, anger rumination in alcohol dependence. This study focuses on forgiveness, especially the level of self- forgiveness in individuals with alcohol dependency and the levels of their guilt and shame and anger rumination. The data that collected from individuals with alcohol dependence were compared with individuals without alcohol dependence. For this purpose, the research group consists of 52 male and 3 female patients who aged between 18 and 65 are diagnosed with alcohol dependence and either outpatients or inpatients of Ankara University Mental Health and Disorders Department's alcohol and drug addiction unit. The comparison group consists of 52 male and 3 female volunteers who match the research group in terms of gender, age and education level from the community. In this research, for research group Socio-Demographic Screening Questionnaire and alcohol history questions which are prepared by the researcher, for comparison group Socio- Demographic Screening Questionnaire and CAGE Questionnaire to eliminate individuals who may have alcohol problems. Additionally Heartland Forgiveness Scale (HFS), Trait Shame and Guilt Scale (TSGS), Anger Rumination Scale (ARS) were used to both groups. The research findings revealed that individuals with alcohol dependence having significantly lower levels of self-forgiveness scores and significantly higher levels of shame and guilt scores than individuals without alcohol dependence. On the other hand, it was found no significant difference between groups when examined in terms of anger rumination.