Madde bağımlısı olan bireylerde coolidge eksen-II envanteri plus'a göre eksen-,I, eksen-II ve nöropsikolojik fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of axis-i, axis-II and neuropsychological functions according to coolidge axis-II inventory plus in individuals with substance dependence.
- Tez No: 663130
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Madde bağımlısı olan bireylerde Coolidge Eksen-II Envanteri Plus'a göre Eksen-I, Eksen-II ve nöropsikolojik fonksiyonlarının değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışma madde bağımlısı olan bireylerin, madde bağımlısı olmayan bireylere göre ''Coolidge Eksen-II Envanteri Plus'a göre Eksen-I (Anksiyete, Depresyon, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Şizofreni), Eksen-II (Kişilik Bozuklukları) ve nöropsikolojik fonksiyonlarının (Dil, Hafıza ve Konsantrasyon, Nörosomatik) değerlendirilmesini'' tespit etmek amacı ile yapılan bir çalışmadır. Yöntem: Araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı yataklı Bağımlılık Servisine yatışı yapılan 2019 Ekim – 2020 Mart tarihlerini kapsayan sürede tedavi isteğiyle başvuran/başvurmuş ya da madde kullanım geçmişi olan hastalar oluşturmaktadır. Ayrıca bu araştırma kesitsel bir araştırma olup; rastgele seçilmiş yaş ve cinsiyet sayıları eşit olacak şekilde madde ve alkol kullanımı olmayan kontrol grubu da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Assessment of Axis-I, Axis-II and neuropsychological functions according to Coolidge Axis-II Inventory Plus in individuals with substance dependence. Aim: In this study, according to the Coolidge Axis-II Inventory Plus, axis-I (Anxiety, Depression, Post-Traumatic Stress Disorder, Schizophrenia), Axis-II (Personality Disorders) and evaluation of neuropsychological functions (Language, Memory and Concentration, Neurosomatics) '' It is a study conducted with the aim of determining. Method: This study consists of patients who have applied / applied for treatment or have a history of substance use between October 2019 and March 2020, who were admitted to the inpatient Dependency Service of Ege University Faculty of Medicine, Department of Mental Health and Diseases. In addition, this research is a cross-sectional study; There is also a randomly selected control group with equal numbers of ages and genders without substance and alcohol use.