Aşırı aktif mesanesi olan kadınlarda seksüel fonksiyonların değerlendirilmesi
To evaluate sexual function on women with overactive bladder syndrome
- Tez No: 230017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYD ÖZKÜRKÇÜGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Aşırı aktif mesanesi olan kadınlarda işeme bozukluğunun cinsel fonksiyonlar üzerine etkisini araştırmak.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya üroloji polikliniğine başvuran cinsel yönden aktif 90 kadın seçildi. Kadınların hepsinin düzenli cinsel partneri mevcuttu. Ortalama yaş 38.7 (21-61) idi. Kadınlar otuzar kişilik üç guruba ayrıldı. Birinci grup AAM'si olup idrar kaçıran (Grup A), ikinci grup AAM'si olup idrar kaçırmayan (Grup B), üçüncü grup ise üroloji polikliniğine kontrol amacıyla başvuran ve herhangi bir hastalığı tespit edilemeyen kadınlardı (Grup C-Kontrol). Üç gruptan da ACYÖ Kadın Formunu doldurması istendi.Bulgular: Grup A ile Grup C'nin karşılaştırılmasında ACYÖ Kadın Formundaki dört soruda cinsel istek, vajinal ıslaklık, orgazm ve orgazm tatmini için fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Grup B ile Grup C'nin karşılaştırılmasında yine aynı dört soru için fark istatistiksel olarak anlamlı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of symptoms of overactive bladder syndrome on women sexual function.Materyals and Methods: Nighty sexual active women who had regular sexual partner were taken into this study. The mean age was 38.7 years old(21-61).